12 Dolara Bilgi Sızdıran Akıllı Saat Ortaya Çıktı

Akıllı ürünler bu kez ilginç bir dolandırıcılık iddialarıyla gündeme geldi.

EBay’de 12 dolara satılan U8 isimli akıllı saat, kullanıcı bilgilerini arka planda Çin‘e ait olan bir adrese gizlice sızdırdığı gerekçesiyle ifşa edildi.

Hem ucuz fiyatı, hem de 1.48 inçlik dokunmatik ekranı ile yüksek satış rakamına ulaşan akıllı saatin hem Android hem de iOS platformlarında var olan bir uygulama ile bilgi sızdırdığı ortaya çıktı. Bluetooth özelliği sayesinde gelen aramalara cevap verme ve SMS geçmişine erişilebilen bu akıllı saat konusunda uzmanların uyarısı dikkatlerden kaçmıyor.

Mobil Güvenlik şirketi sahibi Michael Raggo, BSides konferansında söz konusu akıllı saatlerin hem bireysel hem de kurumsal kullanımlarda oldukça tehlikeli olduğun belirtirken saatin rastgele bir IP‘ye bağlanmasının ise yeterince şüpheli bir davranış olduğunu söyledi. Raggo geliştirdikleri Python isimli araç sayesinde akıllı saatlerdeki savunmasızlıkları ortaya çıkarabildiğini ifade etti.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde de Samsung Gear 2‘de bazaı verilerin koruması ile ilgili güvenlik açıkları iddiaları ortaya atılmıştı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz