Akıllı Bileklik ile Araba Kontrolü Geliyor

Jaguar’ın yeni piyasaya çıkartmaya hazırlandığı F-PACE modeline özel akıllı bir bileklikle araba ile ilgili belirli şeyleri anahtarsız yapmak mümkün…

Akıllı ürünlerle artık aklınıza gelmeyen ya da acaba mümkün müdür diye düşündüğünüz bir çok şey gerçekleşmeye devam ediyor. Bu kez araba ile birlikte çalışabilen akıllı bileklik kullanıcılarını çok şaşırtacak…

Jaguar Land Rover’ın giyilebilir teknolojilere olan merakı herjesin malumu. Londra’da Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Fuarı‘nda yeni çıkan modelleri F-PACE‘in akıllı bileklikle çalışan özellikleri tanıtıldı. Buna göre aracın yedek anahtarı gibi düşünülebilecek akıllı bilekliğin arabanın belirli noktalarında bulunan sensörlere yaklaştırıldığında kapıları açıp kapatma özelliği devreye giriyor.

Bunu da Oku: Apple Watch ile Tesla Model S’i Ayağınıza Çağırın!

Kapıları kilitleme, bagaj açma gibi özellikleri anahtar kullanmadan gerçekleştirdiğiniz uygulama araca yakın ya da uzak olduğunuz anlarda herşeyi devredışı bırakıp araç çalınma ihtimalini de yok etmeyi amaçlıyor.

Aracın 20 farklı noktasında kamera ve 100 adet de sensörü olduğu belirtilirken akıllı bileklik sayesinde araçla ilgili bir çok yeniliğin kullanıcılara sunulacağı da ifade ediliyor. Öte yandan akıllı bileklikle gerçekleştirilen bu entegrasyonda amacın insan hareketini en aza indirerek araba kullanımını sağlayabilmek olduğu da görüşler arasında… Yapılan açıklamalarda giyilebilir teknolojiden faydalanarak tasarlanan akıllı bilekliğin 4 mevsim kullanılabilecek malzemeden rahatça kullanılabileceği ifade ediliyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz