Akıllı Saat Ekranlarında Lider LG!

Akıllı saat pazarında saat üreticisi olduğu gibi ekran üreticisi de olan LG, akıllı saat ekran pazarında yüzde 90’lık bir pay ile lider durumda. 

LG, G Watch serisi ve Watch Urbane akıllı saatler modelleri ile akıllı saat pazarından pay kapmaya çalışsa da firmanın bu pazarda çokta çalışmasına gerek olmayan bir durum ortaya çıktı. DisplaySearch isimli bir araştırma şirketi tarafından akıllı saat ekranları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre piyasada bulunan akıllı saatlerin yüzde 90‘ından fazlasında LG marka ekran olduğu belirtildi.

DisplaySearch’ün yayınladığı rapora göre LG akıllı saat ekranı pazarında LG Display markası ile yüzde 90 paya sahipken LG’ye en yakın marka olan Samsung Display ise yüzde 3.1 lik bir paya sahip. Bu iki markanın arkasından gelen Japan Display ise akıllı saat ekran pazarında sadece yüzde 2.4 lük bir paya sahip. Yani tablodan anlaşılacağı üzere LG, akıllı saat ekran pazarında tek başına lider.

Peki LG’nin bu pazarda lider olmasının sebebi ne diye soracak olursanız bu sorunun cevabı LG Display‘İn ürettiği OLED ekranlar. Bu ekranlar hem daha yüksek özelliklere hem de akıllı saatlerin büyük problemleri olan bataryalar için düşük güç tüketimine sahip. Hal böyle olunca Samsung ve birkaç akıllı saat markası haricindeki tüm akıllı saat markaları ki  buna Apple’da dahil hepsi LG Display’in ekranlarını kullanıyor.

Bu sayede LG’nin 2014 yılında sattığı akıllı saat ekran sayısı ise 1.1 milyon adet. LG’nin 2015 yılı ilk çeyreğinde aldığı sipariş sayısı ise tam 7 kat artarak Apple Watch’un da piyasaya girmesi ile 8 milyon adete kadar çıkmış durumda ve firmanın bu çeyrekte elde ettiği gelir ise 186 milyon dolar. Akıllı saat ekran pazarının toplam büyüklüğü ise 240 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

LG’nin düşük güç tüketimine sahip OLED ekranları sayesinde bu başarısını devam ettireceği söylenirken bir yandan da Apple’ın akıllı saati Apple Watch için Samsung cephesine kayacağı söyleniyor. Bakalım bu pazardaki son durum önümüzdeki aylarda nasıl değişecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz