Akıllı Telefon Akıllı Saat ve Sıra Akıllı Bandajda

İngiltere’de bir üniversitede araştırma görevlisi bilim adamları tarafından, sakatlıklardan sonra iyileşme aşamalarını takip etmeye sağlayan ve gerekli tedavi noktasıyla ilgili bilgi akışına destek sağlayan akıllı bandajlar geliştirmeyi amaçlıyorlar.

12 AY İÇİNDE HAZIR OLACAK

Swansea Üniversitesinden bilim adamlarının geliştirdiği, sakatlık sonrası sakatlanan bölgenin iyileşmesini takip eden ve doktorları hastanın hangi tedaviye ihtiyaç duyduğu konusuyla bilgi akışını sağlayan akıllı bandajları 12 ay içinde sağlık sektörü adına kullanıma hazır hale getirebileceği ifade edildi. Çalışmayı devam ettiren üniversitedeki Yaşam Bilimi Enstitüsünün Başkanı Prof. Marc Clement, geliştirdikleri bu akıllı bandajların sakatlıkların durumunu nano-teknoloji sayesinde belirleyebileceğini kaydetti.

Bu bandajların yaraya hakkında ki elde ettikleri durumla ilgili 5G altyapısı kullanan akıllı cep telefonlar aracılığıyla doktorlara ileteceğini ifade eden Clement, doktorların bu bandajlar sayesinde yaranın iyileşme sürecini takip ederek uyguladıkları tedaviyi ona göre adapte edeceklerini ifade etti.

Geleneksel tıpta, doktorların hastalarını incelemesinin ardından bir ile 3 ay süreyle bir tedavi süreci belirleyebildiğini ifade eden Clement, akıllı bandajlar sayesinde doktorların tedaviyi hastanın yaşayış tarzı, reaksiyon hızı gibi faktörlere göre de düzenlenebileceğini dile getirdi.

Bilim adamları, bandajların bir yıl içinde denemeler için kullanıma hazır hale gelebileceğini bildirdi.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Harun Gürcan

Harun Gürcan

1997 yılında Antalya'da doğdum İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra eğitim için Ankara'da ikamet etmeye başladım. Şuan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsrvatuvarında 2. sınıf öğrencisiyim.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz