Apple, iWatch Yüzünden Mahkemelik Oldu!

Apple, akıllı saatinde isim olarak iWatch’u kullanmıyor ancak başka mecralarda isim hakkını kullandığı gerekçesi ile mahkemeye verildi. 

Teknoloji devlerinden Apple, akıllı saat pazarına girmeden önce tüm dünya gelecek ürünün iWatch isminde olacağında mutabıktı. Apple beklenemdik bir hamle yaparak akıllı saatinde iWatch yerine Apple Watch ismini kullanmayı tercih etti ve akıllı saatini bu şekilde piyasaya sürdü. Ancak Apple, iWatch isminin kullanmamasına rağmen bazı iddialar çerçevesinde bu isim yüzünden mahkemelik oldu.

Probendi isimli İrlandalı bir yazılım firması iWatch ismini çok önceden avrupada tescillemiş ve kullanım hakkı kendisinin. Ancak bu ismi Apple’ın kullandığını öne sürerek firmayı da mahkemeye vermiş durumda. Bunun sebebini ise Apple’ın Google AdWords reklamlarında Apple Watch için iWatch ismini kullanmasını ve bu isimden Apple Watch’a yönlendirme yapmasını gösteren Probendi firması Apple’dan tam 97 milyon dolarlık tazminat istiyor.

2008’den beri bizde, sıkıntı yok!

Bloomberg tarafından ortaya çıkarılan bu haberin kaynağı ise yine Bloomberg’in mahkeme celbine ulaşması ve celbin içeriğinde Google AdWords reklamlarının iWatch ismi ile resmi Apple Watch sayfasına yönlendiriyor olması. Yani bir kullanıcı Google’da iWatch ismi ile arama yaptığında karşısına Apple Watch sayfasına giden reklamlar çıkmakta.

Yazılım firması Probendi‘nin açtığı davayı şuan Apple kabul etmemiş ve Google’da linkler bizim sorumluluğumuzda değil şeklinde bir açıklama yapmış durumda. Son olarak Probendi ise isim haklarının 2008 yılından beri kendilerinde olduğunu ve davanın devam edeceğini açıkladı. Bakalım ilerleyen günlerde bu dava için ne gibi gelişmeler olacak, Apple tazminat ödemek zorunda kalacakmı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz