Apple Watch’ı Dövmeler Bozuyor

Dövmeler Apple Watch kalp sensörlerini olumsuz yönde etkiliyor. İnternette dolaşan Apple Watch’un kalp atış sensörünün dövmeden olumsuz etkilendiği haberlerinden sonra Apple konuyla ilgili olarak resmi web sitesinde açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada dövme gibi ciltte bulunan sabit ya da geçici değişikliklerin kalp atış sensörünün performansına etki yaptığı doğrulandı. Ayrıca bazı dövmelerde bulunan mürekkep ve şekillerin sensörden gelen ışığı engellediği ve buna bağlı olarak verilerin okunmasının zorlaştığı da açıklamada yer aldı. Kalp atış hızı gibi verileri, alt bölümünde yer alan LED ışık birimiyle deriye gönderdiği yeşil renkli ışıklar yardımıyla ölçebilen Apple Watch, bilek bölgesinde siyah, mavi ya da kırmızı gibi koyu renkli dövmesi bulunan kişilerde etkili bir ölçüm gerçekleştiremiyor ve bu doğrultuda da egzersiz uygulamalarında hata veriyor.

Ayrıca bilek algılama (Bu kapatılarak çözülebiliyor) özelliği açısından da sorun çıkartarak sürekli olarak parola isteyen Apple Watch, dövme olmayan bileklerde ise herhangi bir sorun yaşatmıyor. Bu sorunun herhangi bir güncelleme ile çözülüp çözülmeyeceği hakkında ise şimdilik bir açıklama bulunmuyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Ali Gençtürk

22 yaşında, Hukuk Fakültesi öğrencisi. Teknolojiye ve özellikle yazılım kısmına hayranlığı ile bilinir. 28 Nisan'dan beri burada yazıyor.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz