Apple’dan VR için En Ciddi Adım

Henüz görünürde VR ürün geliştirdiği görülmeyen Apple, ilk adımlarını atmaya başladı…

Sanal gerçeklik konusunda dev şirketler yeni ürünlerini satışa çıkarmaya hazırlanırken bu alanda beklenen hamleleri yapmayan ve şimdilik piyasanın durumunu incelemeyi seçen Apple, VR dünyası için düğmeye bastı.

Bilindiği gibi 2016 yılı VR ürünlerinin hayatımıza çokça girmesini sağlayacak bir dönem olacak. Bunu hem otoriteler, hem de VR başlık üreticilerinin ürünlerini piyasaya çıkış tarihi olarak bu yılı seçmesinden anlayabiliyoruz. Apple, rakiplerinden Samsung, HTC, Sony, Facebook, Oculus gibi rakiplerinin arasında yer alabilmek için tüm çalışmalarını bu yöne kanalize etti. Konuyla ilgili ilk adımı ise Virginia Tech Üniversitesi‘nde görev yapan sanal gerçeklik araştırmacısı Doug Bowman‘ı işe alarak gerçekleştirdi. Bowman, bilindiği gibi HTC Vive, Google Cardboard ve Google Glass ürünlerinin yapımında aktif rol alarak adını duyurmuştu. Şimdi ise Apple ile birlikte yepyeni bir VR başlık oluşumu için çalışmalarını sürdürecek.

Bunu da Oku: Wahoo ile Apple TV’de Spor Yapılabilecek

Yakın zamanda VR konusunda çeşitli patentler almaya başlayan Apple, Bowman ile birlikte önce pazarı iyi analiz edip, daha sonra da tüketicilerin beklentilerinin en maksimumunu ortaya koymak için çalışmalar gerçekleştirecek.

İlk tahminlerde ise Apple’ın VR başlık üretimi gerçekleştirdiği takdirde Apple TV eksenli bir çalışma ile oyun oynanımını sağlayacak bir çalışma yapacağı düşünülüyor. Bu çalışmaların iPhone‘lar ile birlikte entegre çalışacağını da düşündüğümüzde şimdiden teknolojiseverleri heyecanlandıran bir ürünün ortaya çıkacağını şimdiden söylemek mümkün…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz