Bisikletçiler yakında savaş pilot teknolojisinden yararlanabilir

İsrail şirketi Elbit Systems, bisikletin tüm metriklerini yoldan çekmeden izleyebilmelerini sağlayan bir gözlük seti geliştirdi. Elbit, deniz uçakları ve diğer askeri teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir, ancak yan kuruluşu Everysight, sivil bisiklet topluluğuna yönelik bu ürünün sorumlusudur. Bisiklet oynamada yaygın olan şık tonlara çok benzeyen Raptor smartglasses, savaş pilotları tarafından kullanılana benzer bir teknoloji kullanılarak geliştirildi ve bir ton işlevsellik kazandı. Belirtildiği gibi, gözlük, kalp atış hızı, yakılan kalori, zaman ve mesafe ölçümleri, viraj açısı ve tabii ki hız gibi metrikleri izleyebilir. Bununla birlikte, gözlük sadece izleme metrikleriyle sınırlı değildir. Bloomberg’e göre, Raptor bir harita yer paylaşımı sağlayabilir ve akıllı telefonunuzdan bildirimler, kısa mesajlar ve çağrılar bile alabilirsiniz. Halen, Elbit Systems gelirinin yalnızca yüzde 10’u ticari pazardan geliyor, ancak sivil bölümlerini büyütmeye çalışıyor. Perakende büyümesi için temel stratejisi askeri uygulamalarını ticari kullanıma uyarlamaktır. Giyilebilir ürünler, odaklanmaya ilgi duyan bir alan ama özerk araçlar da İsrail konglomerasının yatırımı için.

Google zaten cesareti kırılmış Google Glass ile göz giyilebilir cihazlarda çalıştı ve başarısız oldu. Bu başarısızlığa rağmen Everysight, Raptor akıllı gözlüğünün başarılı olacağından emindir. Şirketin bir sözcüsü, Bloomberg’e Google Glass’dan daha iyi sonuç alacaklarını düşündükleri sebebin birçoğunun, şirketin onlarca yıllık tecrübesi ve “görme sistemleri ve artırılmış gerçeklik” araştırması nedeniyle olduğunu söyledi. Başarı için yapılan denklemin bir diğer kısmı da, Glass’ın hepsi bir arada olmaya çalıştığı ve insanların gözlükte istemediği veya istemediği şeyleri sunmaya çalıştığı yerde Everysight, çok spesifik bir pazar için oldukça işlevsel bir üründür. Gözlükler, bisikletçiler endişelerinin ötesinde bir işlevsellik sunarken, bunlar çoğunlukla birincil odak noktasının ikincisidir. Elbit Systems geçmişte karışık sonuçlar ile tüketim pazarına girmeye çalıştı. İlk geçişi 1992’de televizyon üretmekti, ancak sefil bir şekilde başarısız oldu ve sadece iki yıl sonra üretimini durdurdu. Bundan sonra şirket, yalnızca geliştirdiği teknolojiye dayanan ticari ürünler geliştirmeye odaklandı. Böylece 2008’de, St. Jude Medical’in 283 milyon dolar karşılığında satın aldığı MediGuide adlı bir “intra-body navigasyon sistemi” oluşturdu.

Elbit, Raptor akıllı gözlüklerinin yapım biçimine bakılmaksızın, başarısızlıktan korkmaz. Elbit Systems CEO’su Bezhalel Machlis, “Bu şirketin ana faaliyeti değildir” dedi. “Everysight uygun zamanda elden çıkarılabilir.” Gözlük satın alınabileceği zaman hiçbir sözcük yok. Ancak, bunlar test aşamasındadır, bu nedenle çok uzun olmamalıdır. “Test Pilot Programı” na katılmak istiyorsanız veya ilerleme güncellemeleri almak istiyorsanız Everysight’ın web sitesinde kaydolun.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Harun Gürcan

Harun Gürcan

1997 yılında Antalya'da doğdum İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra eğitim için Ankara'da ikamet etmeye başladım. Şuan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsrvatuvarında 2. sınıf öğrencisiyim.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz