Evlilikleri Kurtarmak Yine Teknolojiye Kaldı

TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklere göre Türkiye’de neredeyse her 100 evlilikten 21 tanesi boşanmayla son buluyor. Bu sayı Avrupa’da ise boşanma % 60 civarında olarak belirlendi. ABD ise % 50’nin üstünde bir orana sahip. En az boşanma oranı % 3 ile Şilililer. Şimdi düşündüğümüz zaman işin içine hızlı yaşanan ilişkileri de dahil ettiğimiz de karşı cinsler arasında yaşanan anlaşmazlığın had safhada olduğunu görüyoruz.

Güney Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, dünyada ki çiftler arasındaki bu kötü geçimsizliği ortadan kaldırmak ve daha başlamadan önlemek amacıyla teknolojiden yardım alarak bir çalışma yürüttüğü öğrenildi. Çalışmanın amacı ise anlaşmazlıkların oluşmasına sebep olan kritik sinyalleri tespit ederek çiftlere için bir erken uyarı sistemi oluşturmak.

Çiftler bu sistem için bir laboratuvara alındı, daha sonra üzerinde sensörler bulunan giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıldı ve bu sayede elde ettikleri verileri akıllı telefonlar sayesinde kaydedilip yollandı.

Araştırma ekibinden Theodora Chaspari şu şekilde konuştu, insanların çıplak gözle göremediğimiz biyolojik sinyaller yaydığını ve bunları ürettikleri giyilebilir teknolojiler sayesinde yakalanabildiğini ifade ediyor.

Vücut ısısı, nabız, ter gibi birçok değer ses kayıtlarında bulunan içerik ve konuşmanın yoğunluğuyla birleştirildi. Elde edilen sonuçlar, araştırma ekibinin ürettiği bir yapay zekayla öğrenim aracında değerlendirilerek analiz edildi ve çiftlerin anlaşmazlıklarını % 86 isabet oranıyla tespit  ettiği gözlendi.

Ekibin bir ilerleyen zamanlarda ki hedefi büyük fakat elde edilen veriler oldukça umut verici görünüyor. Yapay zeka algoritmasını, psikolojik ve diyalog okuma yapabilecek şekilde programlamak ve anlaşmazlığı meydana gelmeden 5 dakika önce tahmin etmesini sağlamak.

Bu dönem de giyilebilir teknolojilerdeki gelişim göz önüne alındığında söz konusu olan yapay zeka ve yazılım, cihazlarda ekonomik olarak kullanılabilecek bir değere de sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kim bilir belkide günün birinde kolunuzda bulunan akıllı saat pişman olacağınız sözler söylemeden önce sizi uyararak evliliğinizi kurtarmanıza destek olabilir.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Harun Gürcan

Harun Gürcan

1997 yılında Antalya'da doğdum İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra eğitim için Ankara'da ikamet etmeye başladım. Şuan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsrvatuvarında 2. sınıf öğrencisiyim.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz