Giyilebilir Cihazlar İçin Yeni İşletim Sistemi!

Tencent akıllı cihazlar ve giyilebilir teknolojiler için bir işletim sistemi çıkardığını duyurdu.

Tencent bugün akıllı saatler, TVler ve diğer internet bağlantısı kurabilen cihazlarda yeni sistemin açılışını yaptı. Yeni sistem WeChat mobil mesaj uygulaması ve yoğun ilgi gören QQ ile yüklü geliyor. Tencent OS ve Tos+, Google Android gibi ücretsiz olarak kullanılabilir. Tencent, akıllı telefonlar için Ocak ayında yayınlanan bir platformun kullanılacağını da duyurdu. Yeni yazılımın ise daha çok giyilebilir ve internet bağlantılı diğer cihazlar üzerine yoğunlaştığı bildirildi.

Tencent COO Mark Ren yaptığı açıklamada; platformun, sunduğu sosyal seçenekler bakımından zengin olduğunu, ücreti ödendiği takdirde üçüncü-parti uygulamalarla sosyal servislerde avantajlar elde edilebileceğini dile getirdi. Tencent bu şansı ilk defa yakalamıyor.

Alibaba akıllı cihazlara yönelik olmamasına rağmen Yun OS işletim sistemi ile ufak bir başarı yakaladı. Xiomi oldukça büyük bir platform oluşturdu. Bununla birlikte sadece yeni bir işletim sistemi çıkarmakla başarı gelmeyebilir. Baidu da bunlardan biri. Android Rom ların geliştirilmeye ihtiyacı var. Ve Samsung hala Tizen kullanarak satmayı deniyor fakat işletim sistemi henüz Android’e rakip olacak düzeyde değil.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Ali Gençtürk

22 yaşında, Hukuk Fakültesi öğrencisi. Teknolojiye ve özellikle yazılım kısmına hayranlığı ile bilinir. 28 Nisan'dan beri burada yazıyor.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz