Giyilebilir Teknolojide Siber Saldırı Tehditi

Teknoloji iyice gelişmeye günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelmeye devam ederken giyilebilir ürünler de bu kervanda yerini almaya başladı. Kullanıcı davranışlarını dönüştürmeyi amaç olarak benimseyen giyilebilir teknolojiler, saatler ve sanal gözlüklerle hayatımıza girmeyi başardı. Günlük yaşantımız da birçok kolaylığı da peşinden getirmeyi başaran giyilebilir teknolojiler bize getirdiği faydalarının yanında bazı güvenlik açıklarıyla da bizi risk altında alıyor.

BİLGİLERİNİZ SATILAR

Kişisel verilerin korunması ve gizlilik ile ilgili tehlikeli durumları yanında getiren giyilebilir teknolojik cihazlar siber saldırılarla ilgili olarak bakıldığı zaman ne kadar güvenilir olabileceği bilişim dünyasının son zamanların en çok konuşulan konular arasında yer almakta. Smart watch ve diğer cihazlarla alakalı olarak ortaya atılan ilk iddialardan birisi kişisel verilen ve sağlıkla ilgili birçok kişisel bilgilerin dijital pazarlama şirketlerine satılmasının yanı sıra bu verilerin sigorta şirketlerine satılması ve sigorta oranlarını etkilemesi riski de bir diğer tehdit konusu olarak gündeme gelmiş durumda.

Smart Watchların lokasyon bazlı verilerinizi saklama ve paylaşma riskinin yanı sıra iş hayatıyla ilgili olan kayıtlı dosya ve verilerin paylaşma riski de bir diğer önemli konu olarak gündemde. Giyilebilir teknolojik ürünlerin yeni bir teknoloji olarak hayatımıza girmesi ve bu tür riskleri barındırdığı bir gerçek. Kayıtlı dosya ve görsellerinizin üçüncü şahıslara paylaşılmasının yanı sıra kötü amaçlar için kullanılması gibi durumlar da tüketiciler için giyilebilir teknolojilerin tehditlerinden sadece bir kaçı olarak görünüyor.

SİBER SALDIRI TEHDİTİ

Giyilebilir teknolojik ürünlerin bir başka risk etkeni olarak kötü amaçlı yazılımların bu teknolojik cihazlar için uyarlanabilme ihtimali ile cihazlara aktarılması ve veri çalma işlemini hayata geçirmesi olarak gündemde. Teknolojinin sürekli geliştiği şu dönemde karşımıza çıkan risk ve tehdit unsurları giyilebilir teknolojik cihazlar için de söz konusu olmaya devam ediyor ve devam edecek gibi gözüküyor.

Bilgi ve ağ güvenliklerinde açıkları bularak bu tarzda ki cihazlara siber saldırı gerçekleştiren kötü niyetli şahsiyetler de giyilebilir teknolojinin tehditlerinden birisi. Potansiyel risk alanlarını ve tehditlerin, giyilebilir ürünlerde ki güvenlik açıklarını tespit edecek ve güvenlik risk seviyelerini bularak kontrol altına alabilecek bilişim uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Harun Gürcan

Harun Gürcan

1997 yılında Antalya'da doğdum İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra eğitim için Ankara'da ikamet etmeye başladım. Şuan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsrvatuvarında 2. sınıf öğrencisiyim.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz