Google Daydream Nedir?

Google, I/O 2016 geliştirici konferansında sanal gerçeklik için merakla beklenen duyuruyu yaptı ve yeni sanal gerçeklik platformu Daydream duyuruldu.

Google‘ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği geliştirici konferansında en yeni Android sürümü Android N, yeni mesajlaşma uygulaması Google Allo ve evleri akıllandıracak ürünü Google Home‘u duyurdu. Firmadan merakla beklenen sanal gerçeklik açıklaması ise Daydream ismi ile yine bu etkinlikte ortaya çıktı.

Bunu da Oku : Huawei, Daydream’i Destekleyen İlk Firmalardan Biri!

Daydream nedir?

Google etkinlikte yaptığı açıklamada Daydream’ı, “Yüksek kaliteli mobil sanal gerçeklik için yeni bir platform.” olarak tanımladı. Bu platformun arkasında ise Android akıllı telefonlar, sanal gerçeklik başlığı ve kontrolcüleri ve uygulamalar yer alıyor. Hali hazırda Android N işletim sistemi üzerine kurulmuş olan Daydream sanal gerçeklik platformu için Google’ın sanal gerçeklik kullanımına dair gerekli tüm ekipmanları bir araya getirdiği sistem diyebiliriz.daydream sanal gerçeklik

Daydream sanal gerçeklik platformunun açılımında ise Android N üzerinde bulunan ayrı bir işletim sistemi demek yanlış olmaz. Kendi arayüzüne sahip, kendi uygulama mağazası bulunan ve kendine özel bildirimleri bulunan Daydream, Android N üzerinde Android VR Mode olarak yer alacak. Google’ın bu mod ile uygulamaları sanal gerçeklik için performans ve iyileştirmeler ile optimize edeceği bilinirken geliştiricilerin ve üreticilerin de bu moda göre uygulama ve servis geliştirmesi istenecek ve bunun için yeterlilik sertifikası verilecek.

Daydream sanal gerçeklik cihazı

Google Daydream platformunu tanıttıktan sonra referans olarak piyasaya çıkacak olan ilk sanal gerçeklik başlığı hakkında da bilgi verdi. Samsung Gear VR benzeri bir ürün olarak karşımıza çıkacak olan ilk sanal gerçeklik başlığı yayınlanan görsele göre sade bir tasarıma ve ek olarak bir kontrolcüye sahip.

google sanal gerçeklik daydream

Belirtilenlere göre bu sanal gerçeklik başlığı ve Daydream sanal gerçeklik platformu bu yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulmuş olacak. Gelecek sanal gerçeklik başlığının fiyatı hakkında ise bir bilgi bulunmuyor.

Daydream için kolları sıvayanlar

Yaklaşık 5 aylık bir zaman diliminden sonra Daydream kullanımda olacak. Tabiki mobil teknoloji üreten ve sanal gerçeklik odaklı firmalar da bu platformdan eksik kalmayacak. Google’ın söylediğine göre Netflix içerik konusunda, EA ve Ubisoft oyun konusunda, Samsung, HTC, LG, Xiaomi, Huawei, ZTE, Asus ve Alcatel ise Daydream uyumlu akıllı telefonlar konusunda kolları sıvamış durumda.

daydream-media

Bunların dışında Huawei, Daydream tabanlı kendi sanal gerçeklik başlığını geliştireceğini duyururken MediaTek firması da Daydream platformu için yeni nesil işlemcilerin geleceğini açıkladı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz