Google’dan geleceğin teknolojisi: Akıllı Dövmeler

Giyilebilir teknolojiyi başka bir boyuta taşımayı hedefleyen Google, Almanya’da bulunan Saarland Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacıyla teknolojik boyutta çığır açacak bir işbirliği yaptı.


Bilim insanları yaşlanmanın en belirgin etkisi olan vücut kırışıklığı ve lekelerini teknolojide kullanmanın yolu üzerine çalışmalar yürütüyorlar.


Bu hususta esnek ve geçici dövme özelliği taşıyan dövmelerle akıllı telefonları ve çeşitli donanımları kontrol edebilen elektronik devreleri vücudun belirli hareketli bölgelerine yerleştirmeyi başardılar.


İçersinde bulundurduğu algılayıcılar sayesinde dövme, vücut hareketlerini, deri esnetme ve ya sıkıştırmayı, dokunmayı istenilen cihaza komut olarak gönderiyor.

Bu sayede SkinMarks adı verilen elektronik dövmeyle cihaza hükmedilebiliyor.

Geçici etkileşim sağlayan dövmeler iskelet ve kas yapsının deri ile uyumundan doğan kazanımlarla komut algılayan sisteme dönüşmüş. Bu şekilde hayata geçen dövmeler üzerine yapılan araştırmalarla daha fonksiyonel bir yapıya ulaşması amaçlanıyor.

SkinMark’ın inceliği ise bir saç teli kadar bile yok. Bu devrim niteliğindeki nano teknolojik dövmelerin piyasadaki diğer dövme kağıtlarına yazdırılabilmesi ve uyum içerisinde çalışması gelişimi açısından büyük olanak sağlıyor.

SkinMark çocukluğumuzda su ile nemlendirerek uyguladığımız yapışkanlı dövme mantığıyla vücuda uygulanıyor. Çocukluğumuzdaki bu basit dövme bu araştırmayla sizi bilim kurgu filmlerinden çıkmış bir karaktere dönüştürüyor.


İşaret parmağınıza uygulanan bir dövmeyle şarkı listenize hükmedebileceksiniz. Ayrıca ses seviyesi ve şarkı geçişleri gibi müzik çalar özellikleri parmağınıza tanımlanmış olacak. Sosyal medya bildirimlerinize cinsine göre özelleştirip ikonlar vasıtasıyla vücudunuzdan ulaşmanız mümkün olacak. Sevdiğiniz bir kişiyi ona özel bir dövmeyle vücudunuzdan arayabiliyorsunuz ya da o size ulaşmaya çalıştığında dövme yanıp sönerek size haber veriyor. İşte Instagramda paylaşılan bir örnek görsel:


Üzerine çalışan bilim insanları bu teknolojinin yaygın kullanımı için çok ileri tarihler veriyor. Biz görürmüyüz meçhul ama gerekli çalışmalarla yeni nesil iletişim araçları vücudumuz olacak gibi görünüyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz