Oculus Rift Kişisel Bilgileri Facebook’a Gönderiyor

Oculus Rift kullanıcılarının ip adreslerinde her türlü bilgilerine kadar facebook tarafından kaydedildiği ortaya çıktı.

Facebook‘un satın aldığı ve işbirliği ile yoluna devam eden Oculus Rift‘in kullanıcılarına bilinmeyen bir sürpriz yaptığı konuşulmaya başlandı.

Konuşulmaya başlanan iddiaya göre Oculus Rift kulllanıcılarının bilgileri direktr facebook’a ulaşırılıyor. Oculus Rift‘in arka planında çalışan always on modu sayesinde ürünü kullananların bilgilerinin facebook‘a direkt olarak ulaştırıldığı ifade ediliyor. Oculus arayüzünde bulunan bu modun ürünün kapatılmasına rağmen bilgileri göndermeye devam ettiği belirtiliyor.

Bunu da Oku: Facebook’tan Sanal Gerçekliğe Yeni Destek

Kullanıcıların dikkatini çeken detaylarda ise Kullanıcı sözleşmesinde konununun üstü kapalı da olsa belirtilmiş olması. ‘Cihazın kullanımında veri aktarımı olabilir‘ ibareleri bilgilerin facebook’a gönderilmesini destekler nitelikte. Bu şekilde facebook‘un IP adreslerinden en detaylı bilgilere kadar tüm bilgilerinize ulaştığı ifade ediliyor.

Bilindiği gibi facebook, web ve mobil kullanımında daha önceden kullanıcı bilgilerinin depolandığını açıklamıştı. Bu yolla karşınıza çıkan reklamlarda seçicilik yapılması sağlandığı ifade edilmişti. Oculus kullanıcıları için de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyelim…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz