Oculus Touch Nedir?

Oculus sanal gerçeklik gözlüğü Rift için düzenlediği etkinlikte yeni kontrolcüsü Touch’u da tanıtmıştı. Peki bu Oculus Tocuh nedir ve ne işe yarar, işte detaylar. 

Oculus 11 Haziran günü San Francisco’da sanal gerçeklik gözlüğü Rift için bir etkinlik düzenlemiş ve Rift’in kullanıcıya ulaşacak son halini basına göstermişti. Yapılan etkinlikte Oculus Rift ile birlikte, yeni bir izleme sistemi, Microsoft ile yapılan işbirliği ve Xbox entegresi ve Oculus Rift için yeni bir kontrolcü olan Oculus Touch‘u da tanıtmıştı. Diğer hepsi tamam ancak peki bu yeni kontrolcü Oculus Tocuh nedir?

Bunu da Oku: Oculus, Sanal Gerçeklik Gözlüğünün Son Halini Gösterdi!

Oculus Tocuh nedir?

Oculus Tocuh en kaba tabir ile Oculus Rift ile oyun oynayan kullanıcılara ellerini de kullanma imkanı tanıyan yeni bir el kontrolcüsü. Oyun konsollarından PlayStation’ın Move’a ya da Wii’nin el kumandasına benzer bir çalışma şekline sahip olan Oculus Touch, Rift kullanıcılarının ellerine takmaları ve baş parmak yardımı ve el hareketleri ile kullanacakları bir düzenek.

Nasıl çalışır?

Ürün henüz prototip aşamasında olduğu için çok fazla bilgi verilemedi ancak ürünün çalışması ve Rift ile iletişime geçmesi tahminen Oculus‘un geçtiğimiz gün tanttığı yeni kızılötesi ile çalışan izleme sistemi sayesinde oluyor. Çünkü oyun konsollarında olduğu gibi bu el kontrolcülerinin çalışması ve algılanan hareketleri cihaza göndermesi için dışarıda bir yardımcı sistem olması gerekiyor.

oculus tocuh 2

Nasıl kullanılır?

Oculus Tocuh‘un kullanımına baktığımızda ise baş parmak altında bir joystick, etrafında da birkaç adet buton ve diğer parmaklar altında da çeşitli butonlar bulunuyor. Bu joystick ve butonlar yardımı ile oyun içerisinde istediği hamleyi yapma fırsatı bulan kullanıcılar bununla birlikte Oculus Tocuh’un üzerindeki sensörler yardımı sayesinde herhangi bir butonu kullanmadan el hareketleri ile de oyunu yönelendirebiliyor olacak.

Her iki el için de kullanım olanağı sunan Oculus Touch, silah kullanımı, kapı açma ve düşmanlar ile dövüşme gibi oyunlar içerisinde karşılaşılacak birçok durumda kullanılabilecek bir ürün olarak tanımlanırken ürünün ne zaman çıkacağı ve ücreti gibi bilgiler ise henüz açıklanmadı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz