The Void : Fiziksel Arenada Sanal Gerçeklik!

Utah merkezli bir girişim olan The Void fiziksel mekanlar ile sanal gerçekliği birleştirerek oyun alanında en gerçekçi deneyimi sunmaya hazırlanıyor. İşte, The Void’in detayları.

Bugün sanal gerçeklik gözlükleri istenilen konumda olmasa da bu ürünler oyundan filme kadar birçok alanda kullanılıyor. Genel olarakta oyunlar için kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri The Void girişimi ile birlikte bu deneyimi bir üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor.

Utah merkezli bir girişim olan The Void‘i kabaca tarif etmek gerekirse fiziksel mekanlarda sanal gerçeklik gözlükleri üzerinden oyun oynama sanatı diyebiliriz. Sanat dedik çünkü fikir ve uygulanışı gerçekten bundan başka bir kelime kullandırmıyor.

The Void‘in uygulanışı ve oynanışı ise büyük bir mekanda çeşitli odalar ve bu odalarda bulunan çeşitli düzenekler sayesinde oluyor. Çok ince bir şekilde düşünülerek tasarlanan bu düzenekler oyuncuların mekana gelip sanal gerçeklik gözlüğünü takması, yeleğini giymesi ve silahını alması ile birlikte tamamen oyun içindeki malzemelere dönüşüyor. Örneğin oyuncunun eline aldığı dikdörtgen tasarımlı bir nesne karanlık odalarda lamba görevi gören bir alete dönüşüyor. Ya da kapı ağızlarına konumlandırılmış plakalar oyun içerisinde şifre girilecek bir ekrana dönüşüyor.

The Void‘in oyunculara bunları sunmasının ardında ise gerçekten büyük bir teknoloji yatıyor. Geliştirilen teknoloji sanal gerçeklik gözlüklerinin 1080p çözünürlük sunan ekranlarına işlenmiş görüntüleri anlık olarak gönderebiliyor. Teknolojinin hem oyuncuları hem de oyuncuların birbirleri ile olan iletişimini nasıl sağladığı henüz bilinmiyor ancak oyunda duman, yağmur, koku ve sıcaklık değişimi gibi 4. boyut efektlerinin de olduğu biliniyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz