Türk Mühendisler Alzheimer Hastaları İçin Akıllı Saat Yaptı

Akıllı ürün kullanımı bu kez Türkiye’de çok önemli bir sorunu çözmek için yola çıkmış durumda. Alzheimer hastaları için geliştirilen ürün bir çok yönden herkesi rahatlatacak…

Alzheimer hastalığı Türkiye‘de özellikle son yıllarda yaygın şekilde görülmeye başlandı. Alzheimar hastalarında en çok görülen kayıp vakalarında ise önüne geçilmeye çalışılan bir dizi önlemler alınmaya devam ediyor.

Kuzzum isimli Türk firmanın geliştirdiği Alzigo isimli ürün ise Alzheimer hastalarında yaşanan kayıp vakalarının önüne geçmek için tasarlanmış durumda. Türk mühendisler Barış Dur ve Haluk Gökçe tarafından geliştirilen bu akıllı saat, Alzheimer hastalarının nerede olursa olsun sizinle iletişime geçebileceği bir cihaz olarak dikkatleri çekiyor.

Bunu da Oku: Astım Krizini Önceden Bildiren Akıllı Bileklik

Akıllı GPS takip özelliği sayesinde kolunda olan kişinin nerede olduğunu harita üzerinden nokta atışı ile size aktaran ürün Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Yerine ulaşmanın yanında ayrıca üzerindeki SIM kartı sayesinde konuşabilmenize bile olanak sağlıyor.

alzigo2

Saatle ilgili farklı özellikler de mevcut. Akıllı saat üzerinden takip ettiğiniz yakınınızın kolundan saati çıkardığı anda uyarılmanızdan ürünün önceden iki numara ile görüşme gerçekleştirilebildiği konuşuluyor.

Üründe yer alan bir diğer özellik ise Güvenli Bölge uygulaması. Akıllı saatinizi entegre ettiğiniz ürününüz sayesinde belirlediğiniz alanın dışına çıkamayan yakınınız böylelikle her an gözünüzün altında bulunuyor.

 

Ürünün takip saati şeklinde olan modelinin 599 TL, takip cihazı şeklinde olan versiyonu ise 249 TL‘den Bimeks mağazalarında satışta bulunuyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz