Uzmanlar Sanal Gerçeklikte Yaş Sınırını Savunuyor

Sanal gerçeklik teknolojisi için uzmanlar konuya yaş sınırı konarak yaklaşılması gerektiği konusunda uyarıyor…

Teknoloji artık en yaşlısından en gencine kadar herkesin bir şekilde kullandığı bir unsur haline geldi. Teknolojinin son nimetlerinden sanal gerçeklik konusunda ise yaş sınırlaması uzunca bir süredir gerek tıp camiasında gerekse de şiddet unsurları nedeniyle ebeveynler arasında farklılık gösteren bir kavram haline geldi.

Uzmanlar, sanal gerçeklik konusuna özellikle küçük çocukların temkinli yaklaşması konusunda aileleri dikkatli olmaya davet ediyor. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Pokemon kültürünü Türkiye’de Pokemon olmak isteyen bir çocuğun kendisini camdan aşağıya atmasını Türkiye hayretler içerisinde izlemişti. Bu gibi inandırıcılık unsuru yüksek olan kavramlar konusunda uzmanlar çocuklarda belli bir yaş sınırının olması gerektiğini düşünüyor.

Bunu da Oku: Google Chrome’da Sanal Gerçeklik Dönemi Başlıyor

Bunun için uzmanlar, 13 yaş öncesi çocuklar için sanal gerçekliğin sakıncalı olduğu görüşünde. Sanal gerçeklik başlığı üreticilerinin dahi 13 yaşın altına önermediği bu teknoloji için ebeveynlerin çocuk sağlığı açısından elinden geleni yapması gerekiyor.

google-expedition-kids-virtual-reality

Uzmanlar ayrıca özellike çocuklarda sanal gerçeklik başlıklarını kullanırken 10 dakikada bir ara verilmesi gerektiğini, uzun kullanımlar yapıldığında yakını görememe ya da miyop problemi, baş dönmesi, baş ağrısı mide bulantısı gibi evrelerin yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Öte yandan çocukların önlerini göremeden oynayacakları sanal gerçeklik oyunlarında çevrelerindeki objelere çarpıp yaralanma riskleri de bulunuyor.

kid

Etiketler sanal gerçeklik

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz