VR İle Artık Anılarınızı Tekrar Canlandırıyor

İnsanlar etrafında olduğu sürece, hep anılarımızı yakalamaya çalıştık. Avlandı ve toplandıklarında onları mağara duvarlarında boyadık. Fotoğraf makinesini icat ettiğimizde, bizi gülümseyerek alerjimiz varmış gibi gösteren siyah siyah beyaz fotoğraflar çektik.

Teknoloji ilerledikçe, adapte olduk. Daha kompakt kameralar komşularımıza tatil slayt gösterileri sunmamıza izin verdi. Video kameralar ev videolarını mümkün kılmaktadır. Akıllı telefonlar ve internet, Snapchat hikayelerinden YouTube’daki vlog’lara kadar birçok kişisel videonun kapısını açtı.

Şimdi yavaş yavaş ana akım bir şey haline gelmeye başlayan VR ve 360 ​​video var. İkinizi de dünyadaki, YouTube’daki ve Facebook’daki en popüler iki platformda bulabilirsiniz. Aynı zamanda, her iki teknoloji de yeni ve hala ve şimdi ve gelecek için sevgili anılarımızı nasıl yakalayacağımızı anlıyoruz.

Anılarımızı yakalarız, böylece gelecekte onları hatırlamaya çalışabiliriz; Bu yüzden onlarla yeniden yaşama yakınlaşabiliriz. Eski fotoğraflarını hatırlatmak, eski ev videolarında ağlamak ve Snapchat’ta dün gece yaptığımız şeyle kıçımızı güldürmek. Anılarımızı yakalamak ve yeniden canlandırmak için bu insan ihtiyacı şüphesiz VR’ye geçecektir. Ama nasıl?

Thomas Wolosik, daha önce 360 ​​derecelik bir video ile çalışmıştı. Teknolojiyle ve potansiyeliyle inanılmaz derecede ilgilendi, o yüzden denemeye başladı. O altı GoPros ve bir teçhizat eBay var ve yumruklamaya başladı. Ancak bir sorun vardı.

Bunu da Oku : Apple Watch‘unuz Ile IPhone‘unuzun Eşlemesini Kaldırma

“Kimsenin bu konuda hiçbir fikri yoktu, bu yüzden bedelsiz olarak sunmaya başladım,” dedi Wareable’a. Ofisine bir Oculus Rift taktı ve düğün fotoğrafçısı arayan çiftler gezindiğinde onlara kendilerine bir göz atıp denemelerini teklif ederek yeni bir teknoloji denediğini söylüyorlardı.

Bununla birlikte, yeni bir sorun ortaya çıktı. Örneklere ihtiyacı vardı. Dolayısıyla Wolosik, fotoğraf ve videografi paketlerine ücretsiz bir eklenti olarak VR için 360 fotoğraf sunmaya başladı. Ancak, bir çiftin kabul ettiği ilk konser o kadar iyi gitmedi. “Kamerayı bir noktaya koydum ve düzenlemeye nasıl yaklaşacağımı bile bilmiyordum” diyor. Sonunda, bunu anladı ve çiftlere göstermek için yeterince görüntü bir araya getirebildi. Bir düğün fotoğrafçısı arayan Derick ve Janna Michael’a girin. Wolosik onlara sunduğu zaman oyundu ve olay sırasında teçhizatları fark etmezken daha sonra çekimleri takdir ettiler.

40 yıl geride kaldım, bunu tekrar koyup tekrar yaşadığımı hissediyorum
Janna, düğününden herhangi bir medyadan hoşlanırken en benzersiz hisseden 360 video olduğunu söyledi. VR daha az bir bakış açısına sahip olduğundan, neler olduğunu daha çok yakalar. Düğün fotoğraflarına veya videolara baktığınızda, her zaman aynıdır. Durum böyle değil. “Her seferinde yeni bir an görebiliyordunuz” diyor. Daha da iyisi, yalnızca büyük anları ve yakın çevredeki kişileri vurgulayan ve genellikle resmin geri kalan kısmını kaçıran düğün videolarının tuzağından kaçınır.

Dernick, “Anneannem çok yaşlı ve onu 360’da çok görebiliyordum ancak pek çok resimde onu çok fazla görmüyorum” diyor Derick dans pistine çıkaramadığını belirtti. “İlk dansa tepki görmek güzel” dedi.

Derick, birisi mekanlarını sorarsa, hızla gösterebileceğini ya da gösterebileceğinden çok daha fazla şey yapabileceğini söylediği gibi, insanların düğünlerini göstermenin daha kolay hale geldiğini belirtti. Veya bir video. “Sadece hayatımdaki bu büyülü anı hatırlamakla kalmıyor, aynı zamanda herkes süper nişanlı.”

Janna ve Derick yıl dönümlerinde bir araya geliyorlar, ancak VR’yi özel anılarını yıllarca yeniden canlandırmak için sabırsızlanıyorlar. “Gözlükleri takma fırsatı bulmayı seviyorum, bunu tekrar koyabildiğim çizgiyi 40 yıl geride bıraktığını ve tekrar yaşadığımı gerçekten hissedebileceğimi bilerek.”

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Harun Gürcan

Harun Gürcan

1997 yılında Antalya'da doğdum İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra eğitim için Ankara'da ikamet etmeye başladım. Şuan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsrvatuvarında 2. sınıf öğrencisiyim.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz