Yapay insan beyni üretimi yapıldı

Kök hücre teknolojisinde gelinen son noktayı bilim insanları dünyaya gösterdi. Yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde hayvan bedeni üzerine insan beyni üretimi yapıldı.

Deneylerde birçok kez kullanılan fareler insan beyni üretiminde de kullanıldı. Farelerin kullanılmasıyla üretilen bu beyinlerin boyutları oldukça küçük, ancak zaman içerisinde büyüyerek insan beyninde bulunan çoğu işleve sahip olabiliyor.

Hatta bazı ilaçlar ile tıpkı insan beyni gibi olan bu beyinler 2 ay gibi bir süre yaşayabiliyorlar. Bilimsel olarak bakıldığı zaman oldukça mutlu edici ve umut veren bu araştırma, zihinsel rahatsızlıkların tedavisi konusunda da büyük bir rol olabilir.

ETİK OLMAYAN İNSAN BEYNİ ÜRETİMİ YAPILDI

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde üretilen bu insan beyni bilim dünyasının bambaşka konuları tartışmasına da vesile oldu. Hayvan vücuduna üretilen bu insan beyninin etik olup olmadığını tartışan bilim insanları, Society for Neuroscience konferansında bu konuda duydukları endişeleri dile getirecekler.

Allen Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Cristof Koch, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bilim dünyasının çok hızlı bir şekilde ilerleme sağladığını ve etik kurallarının yenilenme sürecinin bilime yetişmekte zorlandığını belirtti.

Etiketler beyininsan beyni

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz