Youtube 360 Derece Canlı Video Yayınlarını Başlattı

Dünyanın en çok kullanılan online video izleme platformu Youtube, 360 derece canlı yayınların başladığını açıkladı.

Youtube’dan 360 derece canlı video izlemek hayalden öteye gidebiliyor. Bir süredir Google’ın himayesinde bulunan Youtube, 360 derece videoların canlı yayınlanmasına olanak sağlayan çalışmaları tamamladı ve bunun site üzerinden yapılabileceğini duyurdu.

Youtube’un resmi blogundan yapılan açıklamada canlı konserden maç yayınına kadar bir çok yeni gelişmenin habercisi olan uygulamanın yürürlüğe girdiği belirtildi. Yayını gerçekleştirmek için tek yapılması gereken ise 360 derece kayıt yapabilen kameranın haricinde 1440p çözünürlük ve 60 fps‘lik kameralardan yayınların yapılabilecek olması…

Bunu da Oku: Google’dan 5 Dakikalık 360 Derece Kısa Film

Yayınları izlemek için ise herhangi bir kısıtlama yok. Sanal gerçeklik başlıklarının haricinde Youtube‘da daha önceden olduğu gibi sol videoda sol üstte yer alan yönlendirme ikonu ile 360 derece her yöne bakışınızı değiştirebileceksiniz.

360 derece canlı video desteğinde ayrıca seslerle ilgili farklılıklar da olacak. Canlı yayında sesin uzak veya yakından, nasıl bir ortamdan ya da sesin yönünü anlayabilmeniz de mümkün olacak.

Öte yandan Youtube Live API modulü de kullanıma açılarak geliştiriciler için de ayrı bir mecra oluşturulmuş durumda.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.