Milli Takım’ı Fransa’da Tribündeymiş Gibi İzleyebiliriz

Yaz aylarında futbolseverleri ekran başına kilitleyecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk kez denenecek bir teknolojik gelişme yaşanacak.

İngiliz medyasının haberlerine göre, uzun süredir konuşulan ve ‘tribündeymiş gibi maç izleme‘ hayali gerçek oluyor. UEFA, Nokia ile yaptığı anlaşma çerçevesinde bir hayali gerçekleştirecek. Maç yayıncılığında HD, 3D, 4K, 8K derken artık 360 derece canlı yayın dönemi futbola da gelecek.

UEFA’nın Nokia ile yaptığı anlaşmada 360 derece çekim yapabilen Nokia Ozo‘nun 12 kamerasını ilk etapta satın aldığı ve Fransa 2016’da ilk yayınların gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Bunu da Oku: Artık Futbol Daha Detaylı Takip Edilebilecek

İlk tahminlere göre Youtube ya da Facebook gibi platformlarda, ya da sanal gerçeklik başlıklarının kendi uygulamalarının yer aldığı mağazalarda maç başı ücret ile bu yayıncılık teknolojisinin taraftarlara sunulacağı belirtiliyor.

Henüz UEFA’nın Avrupa Şampiyonası‘nda 360 derece canlı maç yayınlayacağına ilişkin resmi açıklama olmamasına rağmen gelen haberler hem teknolojiseverleri hem de futbolseverleri bir hayli heyecanlandırmış durumda. Gelişmelerin önümüzdeki günlerde netlik kazanması beklenirken hali hazırda sanal gerçeklik başlığı olanlar ise kuşkusuz bu yayın teknolojisi başladığında avantajlı tarafta yer alacak…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.