Google Cardboard Güncellendi!

Google’ın kendin yap şeklinde tasarladığı sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard, I/O 2015 etkinliğinde yapılan bir duyuru ile yenilendi.

Google’ın bu yıl yine San Francisco‘da düzenlediği geliştirici konferansı Google I/O 2015 dün kapılarını açtı ve beklenen haberler gelmeye başladı. Beklenen haberler Google’ın kartondan kendin yap projesi olarak ortaya çıkardığı sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard yeni özellikler ve yeni kullanım alanı ile güncellendi.

Google‘ın güncellemesi ile daha geniş bir akıllı telefon yelpazesine kavuşan Cardboard bundan böyle 6 inçlik telefonları da destekleyecek. Bununla birlikte bu akıllı telefonlar için butonların yerini ve kullanımını değiştiren Google, kullanıcılara daha kolay bir kullanım sağlayacak. Ayrıca yapılan tanıtıma göre yeni Google Cardboard 3 adımda kurulabilecek bir yapıya da sahip.

Güncelenen Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünün özellikleri bu şekildeyken, Google etkinlikte Cardboard için Expeditions ismini verdiği yeni bir proje de tanıttı. Google Cardboard VR Expeditions olarak lanse edilen bu yeni proje okullar ve öğrenciler için geliştirilmiş bir sistem. Bu sistem ile öğretmenelere içerisinde Cardboard için özel bir uygulama yer alan tabletler verilecek, öğrencilere de öğretmenlerin bu uygulama ile kontrol edebileceği Cardboard çözümleri verilecek.

Bu sayede öğretmenler tabletleri üzerinden öğrencilerine ne sunmak istiyorsa öğrenciler bu görüntüleri direk olarak Cardboard gözlükleri üzerinden toplu bir şekilde görebilecek. Google’ın buna verdiği örnek ise Çin Seddi oldu. Öğretmen sanal gerçeklik için hazırlanmış Çin Seddi görüntülerini tablet üzerinden Cardboard‘lara yolladığında öğrenciler hep beraber Çin Seddi’nde yürüyüşe çıkabiliyor.

Google’ın sunmuş olduğu bu Cardboard Expeditions servisi dünyanın neresinde olursa olsun isteyen okullara ve öğrencilere daha sonra tekrar Google’a teslim edilmek üzere kullanmaları için gönderilecek. Google hem bu servisi hem de normal Cardboard çözümü ile toplamda 1 milyonluk bir dağıtıma ulaşmayı hedefliyor.

Son olarak Google’ın Cardboard için yapmış olduğu bir diğer duyuru da ürünün iOS uygulamasının da artık AppStore’da yer aldığı oldu. Bu sayede de iOS kullanıcıları da bundan böyle Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünü kullanabilecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.