Google’dan GoPro’lu Cardboard Çözümü!

Google, I/O 2015 etkiniliğinde GoPro işbirliği ile yeni bir Cardboard çözümü tanıttı. Cardboard Jump isimli bu yeni ürün sanal gerçeklik için 360 derecelik bir kayıt yapabiliyor.

Google’ın her sene düzenlediği I/O 2015 etkinliği bu yıl sanal gerçekliğe ev sahipliği yapıyor. İlk olarak Cardboard‘ı güncellediğini duyuran Google, ardından Cardboard dahilinde okullar için Expeditions isimli yeni bir servis tanıtmıştı, biz de sizlerle bunları paylaşmıştık.

Google, etkinliğinde sanal gerçeklik için kaldığı yerden devam etti ve bu sefer GoPro işbirliği ile ortaya çıkan bir ürün tanıttı. Google Cardboard Jump ismi ile tanıtılan bu sanal gerçeklik ürünü, üzerinde 16 adet GoPro kamera bulunduran daire şeklinde bir sistem. Bu sistem üzerindeki 16 kamera ile 360 derece fotoğraf ya da video kayıt yapabiliyor. Elde edilen bu görüntüler de birleştirilerek 3 boyutlu ve tamamı hareketli sanal gerçeklik içeriği oluşturuluyor.

Google Cardboard Jump sayesinde kullanıcılar ekranda tek bir ekrana bakmak yerine kafasını ne tarafa çevirirse o tarafa bakacak. Sanal gerçeklik için oluşturulan görüntülerin neredeyse tamamının sanal ortamda oluşturulmuş olması da bu sistemin gerçek görüntüler sunması ile ne kadar değerli bir ürün olduğunu gösteriyor. Ürünün ne kadar değerli olduğunu gösteren bir diğer etken ise 6400 dolarlık fiyatı.

Cardboard Jump ürünü ilk bakıldığı zaman gayet mantıklı bir ürünmüş gibi görünse de ürünün kapladığı alan ve fiyatı ürünün son kullanıcıya ulaşıp ulaşmayacağı endişesi taşıyor. Bu da ürünü sadece film ya da video işi ile uğraşan profesyonel kişilerin kullanacağı anlamına gelirken oluşturulan bu içeriklerin büyük çoğunluğunun ücretli olacağı kesin.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

3 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.