Intel’in Sanal Gerçeklik Gözlüğü Project Alloy

Teknoloji devi Intel geçtiğimiz günlerde düzenlediği Geliştirici Konferansı’nda sanal gerçeklik gözlüğü Project Alloy’u duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Intel Geliştirici Konferansı birçok yeni teknoloji ile birlikte sanal gerçeklik teknolojisi hakkında da yeniliklere ev sahipliği yaptı. Bunlardan ilki Microsoft HoloLens‘in artık Intel işlemcili Windows 10 bilgisayarlar tarafından desteklenecek olması olurken ikincisi ise Intel’in sanal gerçeklik gözlüğü kervanına katılması oldu.

Bunu da Oku : HoloLens, Windows 10 Bilgisayarlar Tararından Desteklenecek!

Project Alloy ismi ile duyurulan Intel sanal gerçeklik gözlüğü, HTC Vive, Oculus Rift ve PlayStation VR gibi cihazlara rakip olarak pazardaki yerini alacak. Bunun sebebi ise Project Alloy’un herhangi bir mobil cihaza ihtiyaç duymadan kendi ekranı ve donanımı ile çalışabilecek olması. Ayrıca tamamen kablosuz olarak çalışabilen bu ürün dışarıdan eklenebilecek ek bir sensör ya da kontrolcüye ihtiyaç duymadan tüm işlevlerini kendisi yapabiliyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü ek donanıma ihtiyaç duymuyor

intel project alloy

Intel project alloy görüntüleri.

Herhangi ek bir donanıma ihtiyaç duymaması Intel sanal gerçeklik gözlüğü Project Alloy‘u diğer rakiplerinden ayıracak gibi dururken bu özelliği sayesinde fiziksel dünyayı sanal ortama en verimli biçimde aktaracak tek cihaz olduğu belirtiliyor. Bu söylem ise Intel CEO’su Brian Krzanich tarafından da karıştırılmış (birleştirilmiş) gerçeklik olarak ifade edilirken Project Alloy’un farklı bir deneyim sunacağının da altını çiziyor.

Project Alloy‘un bu farklı deneyimi sunabilmesinin ardındaki teknoloji ise Intel’ın kameraları dize getirdiği RealSense teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde Project Alloy’u kullanan kişiler bulundukları ortamlarda hiç yabancılık çekmeden sanal ortama geçebiliyor olacak. Bu bakımdan Microsoft HoloLens‘e daha benzer olan Intel’in sanal gerçeklik gözlüğü hali hazırda alt yapı olarak Windows Holographic‘i kullanıyor.

project alloy sanal gerçeklik gözlüğü

Project alloy sanal gerçeklik gözlüğü demo.

Intel’in Microsoft ile işbirliği yaptığı bu ürünü hakkında henüz donanım olarak ek bilgiler bulunmasa da ürün 2017 yılının ikinci yarısında karşımıza çıkacak. Project Alloy geliştirici kiti ve API‘si ise önümüzdeki yılın başlarında gelecekken ürün hakkında en net ve geniş bilgiyi de o tarihte alacağız gibi görünüyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz
  1. 2016 Yılında Giyilebilir Teknoloji'de Neler Oldu? | Wearlogy 31 Aralık, 2016 at 20:14 Cevapla

    […] Samsung sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR’ın yeni bir versiyonunu duyurdu. Samsung aynı zamanda bir akıllı ayakkabı geliştirdiğini açıkladı. Intel akıllı saati Basis Peak’i çeşitli problemler yüzünden pazardan ve kullanıcılardan geri toplattı. Firma aynı zamada geliştirmiş olduğu bağımsız sanal gerçeklik gözlüğü Project Alloy’u da ilk defa gösterdi. […]

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.