HoloLens, Windows 10 Bilgisayarlar Tarafından Desteklenecek

Micorosft’ta Windows biriminden sorumlu isim Terry Myerson, 2017’den itibaren tüm Windows 10’lu bilgisayarların Microsoft HoloLens’i destekleyeceğini açıkladı.

Microsoft’un arıtılmış ve sanal gerçeklik alanında büyük önem verdiği ürünü HoloLens geçtiğimiz Ağustos ayında 3 bin dolarlık fiyat etiketi ile Amerika ve Kanada‘da satışa sunulmuştu. 3 bin dolarlık fiyatının ürüne olumsuz bir şekilde yansıyacağı düşünülürken ürünün henüz tüm bilgisayarlar tarafından desteklenmemesi de bu işin cabası.

Bunu da Oku : Microsoft HoloLens İki Ülkede Satışa Çıktı!

Teknoloji devi Microsoft’un ise büyük umutlar bağladığı HoloLens’i son kullanıcı ile buluşturmaya çalıştığı biliniyor. Bu yüzden fiyat ve bilgisayar desteği konusunu ele alan Microsoft kullanıcılar için ilk olarak bilgisayar desteğinin geleceğini açıkladı. Intel Geliştiri Konferansı‘nda sahneye çıkan Windows birimi yöneticisi Terry Myerson, 2017’den itibaren tüm Intel işlemcili Windows 10 bilgisayarların HoloLens‘i destekleyeceğini duyurdu.

Bu duyuru ile birlikte 2017‘den itibaren gelecek olan tüm Windows 10’lu bilgisayarlarda Windows Holographic çekirdeği bulunacağı da doğrulanmış oldu. Bu çekirdek sayesinde HoloLens’i destekleyecek olan Windows 10’lu bilgisayarlar daha güçlü bir yapı ile 2D ve 3D uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilecek.

Microsoft’un bu hamlesi ile birlikte ortaya çıkan en yeni kavram ise MR oldu. Mixed Reality yani karışık gerçeklik olarak karşımıza çıkan bu kavram için HoloLens‘in artırılmış ve sanal gerçeklik özelliklerinin bilgisayarlar ile harmanlanması olarak düşünebiliriz. Yukarıdaki videoya göz atarak hem Windows Holographic hem de MR hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

3 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.