Sanal Gerçeklik Hayat Kurtaracak!

Sanal gerçeklik ürünlerinin kullanım alanına bir yenisi daha eklendi. Bundan böyle sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde hayat kurtarılabilecek.

Oculus Rift, HTC Vive ve Google Cardboard bildiğiniz gibi genel olarak oyun odaklı sanal gerçeklik gözlükleri ancak her geçen gün bu ürünlerin kullanılabileceği yeni alanlar ortaya çıkıyor. Bu alanlar arasına katılan ve belki de en yararlısı olan LIFE uygulaması ise acil servislerde hayat kurtarmayı sağlayacak.

Bunu da Oku : Sanal Gerçekliğin Tercihi Konsollar Olacak!

Oxford Üniversitesi‘nden Mike English isimli bir hoca tarafından hayata geçirilmeye çalışılan LIFE projesi yoluna “acil servislerde hayat kurtarma talimatları” sloganı ile çıkmış. Şuan için Afrika’yı hedef kitle olarak alan bu uygulamanın çıkış noktası ise Afrika‘da doğan ve her yıl 470 binden fazla bebeğin yetersiz müdahale sonucu hayatını kaybetmesi olmuş.

Bu yüzden ortaya LIFE isimli bu fikri çıkaran Mike English geliştirilecek olan HTC Vive uygulaması sayesinde Afrika’da bulunan acil servis elamanlarına eğitim ve destek verme imkanını ortaya çıkacak. Ancak Afrika bölgesinde 2.5 milyondan fazla acil servis elemanı bulunuyor ve bu kişilere ulaşmak için English’in 100 bin pound gibi bir paraya ihtiyacı var.

Gereken para için 100 bin poundluk bir fonlama oluşturan Mike English, HTC’den de 20 bin poundluk bir destek sözü almış. Gerekli fon toplanırsa LIFE uygulaması bu yıl içerisinde Afrika’da sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte acil servis elemanlarına eğitim ve destek sunacak. Detaylar için buradan devam edebilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.