Sanal Gerçekliğin Tercihi Konsollar Olacak!

SuperData isimli bir araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre sanal gerçeklik gözlüğü alacak kullanıcılar tercihlerini konsollardan yana kullanacak.

Sanal gerçeklik ve sanal gerçeklik gözlüğü pazarı giderek kızışıyor ve bilindiği üzere bu alanda şimdilik mobil, bilgisayar ve konsol olarak üç taraf bulunuyor. Şuana kadar mobil sanal gerçeklik ürünleri daha fazla satsa da Oculus Rift ve HTC Vive‘ın pazara girmesi bu durumu değiştirecek ancak söylenenlere göre konsol tarafı da bu ürünlerin bulunduğu bilgisayar tarafını geçecek.

Bunu da Oku : MSI, HP ve Alineware Sanal Gerçekliğe Hazır!

SuperData isimli bir araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre 2016 yılı sonunda 3.6 milyar dolarlık sanal gerçeklik gözlüğü satışı yapılacak. Bu da adet olarak yaklaşık 30 milyon sanal gerçeklik gözlüğü olarak tahmin ediliyor. Firmanın sanal gerçeklik için öngörüsü ise 3 ile 5 yıl aralığında bu ürünler herkesin alabileceği fiyatlara gerileyecek olması. Yani bu da şuan 500 doların üstünde olan ürünlerin 100 dolara kadar gerilemesi anlamına geliyor.

Firmanın analizindeki en ilginç nokta ise sanal gerçeklik ürünleri satın alacak kişilerin tercihlerini konsol ürünlerinden yana yapacak olmaları. SuperData bu analizi ise şuan sanal gerçeklik ile uyumlu 17 milyon bilgisayarın bulunduğunu ancak PlayStation 4‘ün 40 milyona yakın bir satış yapmasına dayandırıyor.

Firma burada 17 milyon ile 40 milyonu karşılaştırarak mantıklı bir veri ortaya çıkarmış durumda. Eğer sanal gerçeklik bu tahmin doğrultusunda ilerlerse bu pazarın liderinin PlayStation VR ile Sony’nin olması oldukça yüksek ihtimal.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.