Youtube 360 Derece Canlı Yayın için Çalışıyor

Youtube’da canlı yayınla 360 derece video izleme konusunda çalışmaların yapıldığı belirtiliyor.

Çıktığı günden bu yana devrim niteliği taşıyan 360 derece videoya ayrı bir bölüm oluşturan Youtube, konuyla ilgili daha büyük çalışmalar içerisinde.

BuzzFeed‘in raporuna göre Youtube‘un yakın zamanda 360 derece videoları canlı yayınlar için kullanacağı ve site üzerinden kullanıcılara sunacağı ifade edildi.

360 dereceli videolara canlı yayın özelliği getirildiği takdirde bir futbol maçını tribünden izlediğiniz gibi stadın istediğiniz noktasına bakarak ya da bir haber bülteninde olayın yaşandığı mekanda dilediğinizce inceleme yapma şansınız olacak. Bu şekilde yapılan uygulama ile giyilebilir 360 derece kameralarla canlı yayınların yapılabileceği de gelen haberler arasında…

Bunu da Oku: Youtube’a Yeni Sanal Gerçeklik Uzmanı

Bilindiği gibi 360 dereceli kameralarda en büyük zorluğun kadrajlar arasındaki birleşim olduğu ve canlı videolarda bu sorunun nasıl giderileceğine ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini kaydedildi. İlk denemeleri GoPro Odyssey ile yapıldığı belirtilirken gelişmelerin ilerleyen günlerde duyurulacağı ifade ediliyor. Çünkü daha önceki denemeleri gerçekleştiren Samsung, Next VR ve Nokia kameraların ufak çaplı denemeler olduğu belirtiliyor.

En büyük sosyal ağ facebook‘un da canlı 360 derece video olayına olumlu yaklaştığı ancak Youtube‘daki gelişmelerin ışığında bu özelliğin facebook‘a eklenebileceği konuşuluyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.