Londra’da Hava Kalitesini Güvercinler Ölçüyor!

Hava kalitesi üzerine çalışmalar yapan Plume Labs, Londra için bu çalışmaları güvercinler ile yapmaya başladı. 

Hava kalitesi üzerine teknolojiler geliştiren ve çalışmalar yapan Plume Labs geçtiğimiz yıl sonunda içerisinde Ankara, İstanbul ve İzmir‘in de bulunduğu 150 şehirde hava kalitesini ve hava kirliliğini ölçmeye başlamıştı. Firma şimdi ise aynı işlemi Londra üzerinde güvercinler ile yapmaya başladı.

Bunu da Oku : Akıllı Bileklik ile Araba Kontrolü Geliyor!

Plume Labs hava kalitesini çeşitli istasyonlardan topladığı verileri vatandaşlar için iOS ve Android uygulamalarına yolluyordu. Şimdi ise firma bu veri toplama işini güvercinlere yükledi ve güvercinlerin sırtına üzerinde çeşitli sensörlerin bulunduğu bir cihaz yerleştirdi. Pigeon Air Patrol isimli bu çalışma sayesinde güvercinler rutin uçuşlarını gerçekleştirirken Londra vatandaşları için de hava kalitesini ölçecek.

Güvercinlerin üzerinde bulunan bu cihaz sensörler sayesinde havadaki azot dioksit ve ozon gibi maddelerin miktarını ölçebilecek ve veriler merkeze iletilecek. Aynı zamanda cihazın GPS özelliği sayesinde güvercinlerin uçtuğu rota harita üzerinden takip edilebiliyor ve hangi bölgelerin havasının kirli olduğu daha net anlaşılıyor.

Plume Labs‘ın güvercinler ile topladığı bu veriler merkezde işlendikten sonra açılan Twitter hesabı Pigeon Air üzerinden Londra vatandaşları ile paylaşılıyor. Yapılan çalışma hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradan devam edebilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.