Sanal Gerçekliği Daha Gerçek Hissettirecek Ürün Geliyor

Sanal gerçeklik içinde gerçeklik hissini üst düzeye taşıyacağı belirtilen Dexmo’nun görüntüleri yayınlandı.

Sanal gerçeklik konusunda yapılan çalışmaların temeli yaklaşık 30 yıl öncesine dayanıyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar tamamlanmış değil aksine daha da uzun süre devam edeceğe benziyor. Yeni geliştirilen ürünler sanal gerçeklik içinde daha da serbest biçimde dolaşım yapılmasını sağlıyor.

Şuana kadar sanal gerçeklik içinde dokunma ve hissetme açısından büyük gelişmeler görememiştik. Dexmo ismi ile geliştirilen bu çalışma ise teknoloji meraklılarını bir hayli heyecanlandırmış durumda.

Yeni yayınlanan bir video ile duyurulan Dexmo‘yu kısaca yazmaya çalışalım çünkü videodan izlemesi, anlatmasından daha zor; izleyince fark edeceksiniz…

Bunu da Oku: 89 Model Akıllı Eldiven Drone’u Kontrol Ediyor

Dexmo en basit anlatımı ile bir eldiven. Sanal gerçeklik içerisinde marifetini gösteren Dexmo size dokunma hissini yansıtmaya çalışıyor. Yani sanal gerçeklik içinde Dexmo elinizdeyken dokunduğunuz nesnelerin nitelikleri size hissettirilmeye çalışılıyor.

Üzerinde özel tasarımlı motorlar bulunan Dexmo gerçek hayatta bulunan nesnelere dokunma hissini size doğru şekilde yansıtmaya çalışıyor. Kısa bir örnekle sanal gerçeklik içinde sert bir duvara dokunduysanız gerçek hayatta duvara dokunmuşsunuz hissi verilmeye çalışıyor.

dexmo-exoskeleton.0

Üssteki videodan detaylarını izleyebileceğiniz Dexmo‘nun piyasalara sunulacağı tarih veya fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi ise henüz bulunmuyor.

Geliştirme aşaması devam ettiği belirtilen ürün ile ilgili gelişmeler oldukça size aktarmaya devam edeceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.