Apple Watch’ta Hırsızlığa Karşı Güvenlik Problemi!

Apple’ın akıllı saati Apple Watch üçüncü şahıslar tarafından herhangi bir şifre ya da kod girilmeden kolaylıkla sıfırlanabiliyor. Peki bu durumun sebebi ne?

Apple Watch piyasaya çıktıktan sonra kullanıcılar akıllı saati her yönüyle incelemeye başladı ve her geçen gün ortaya farklı bir durum çıkıyor. Apple Watch için ortaya çıkan en son durum ise akıllı saatin üçüncü şahıslar tarafından şifre girilmeden sıfırlanabileceğini gösterdi. Aslına bakıldığında ise bu durumun bir güvenlik açığı değil de Apple’ın akıllı saatine koyduğu bir özellik olduğu görülüyor.

Apple Watch kullanıcıların koydukları parolaları unuttukları zaman cihazlarını kolaylıkla resetleyebilmeleri için bu resetleme işleminde herhangi bir parola istemiyor. Bu durum Apple Watch kullanım kılavuzunda yer aldığı için de ne yazık ki bir güvenlik açığı değil. Ancak ortada büyük bir problem var ki o da hırsızlık gibi durumlar ile üçüncü şahısların eline geçen Apple Watch’ların kolaylıkla sıfırlanarak tekrar kullanılabileceği. Burada parola ile açılamayan Apple Watch içerisindeki verileri korumuş olsa da resetleme işleminde herhangi bir bilgi istemediği için üçüncü şahıslardan kendisini koruyamıyor.

Yukarıdaki videodan izleyeceğiniz gibi Apple, akıllı saatinde kullanıcıların yararına bir özellik kullanmış olsa da bu durum yabancı ellerde kötüye kullanılabilir. Kullanıcılar Apple Watch‘larına güvenlik için bir parola koydukları zaman bilgilerini korumuş oluyor ancak bu parola akıllı saatlerini kesinlikle korumuyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Apple‘dan bu durum hakkında bir açıklama gelecekmi.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.