Apple’dan Artırılmış Gerçeklik İçin Dev Adım

Apple’dan uzun süredir beklenen sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik alanındaki çalışmaları ile ilgili önemli bir hamle geldi…

Sanal gerçeklik alanında bir çok firma iyi kötü demeden bir sanal gerçeklik gözlüğü çıkarttı. Bu konuda üzerinde en çok baskı hisseden firma olan Apple‘ın uzun süredir bu konudaki sessizliği rahatsızlık verici boyutlara ulaştı. Son dedikodular ise teknoloji meraklılarını heyecanlandırmaya yetti.

Dolaşan dedikoduylara göre Apple‘ın alanında uzman kişileri şirket bünyesinde işe aldığı belirtildi. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik konusunda yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmiş kişileri alması bu alanda yeni çalışmalar yapılacağının habercisi oldu.

Artırılmış gerçeklik konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen Magic Leap ekibindeki Zeyu Li‘nin yanı sıra Oculus Rift‘in eski mühendislerinden Yury Petrov‘un Apple kadrosuna katılması bu alanda çalışma yapılacağının işareti olarak değerlendirildi.

Bunu da Oku: Apple Watch’ta RPG Oyunu Oynanabilecek

Bilinen kadarıyla Apple’ın sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik alanında herhangi bir çalışması bulunmuyor. Bu alanda yapılacak çalışmalarda ise Apple’ın artırılmış gerçeklik konusuna daha fazla yatkın olacağı tahmin ediliyor.

Yakın zamanda Apple CEO‘su Tim Cook‘un katıldığı bir programda sanal gerçeklik konusunun uzun vadedeki getirisinin yüksek olmayacağını düşündüğünü ve artırılmış gerçeklikte daha fazla potansiyel olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Artırılmış gerçeklik konusunun şuanki hakimi ise bilindiği gibi Microsoft. Apple‘ın Hololens‘e rakip olarak yapacağı artırılmış gerçeklik ile ilgili her çalışma bu iki dev firmanın rekabetini bir kez daha gözler önüne serecek…

apple-augmented-reality-1084x812

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.