Artık Futbol Daha Detaylı Takip Edilebilecek

Futbolcular üzerinde tanıtımı gerçekleştirilen insan vücuduna yerleştirilen giyilebilir sensörler müthiş bir teknolojinin hayatımıza gireceğini adeta müjdeledi…

Amerikalı bilişim şirketin Qualcomm, kendi markası Snapdragon aracılığı ile giyilebilir teknoloji ürünleri projelerini duyurdu.

Sporcular düşünülerek geliştirilen ve 5 parçadan oluşan giyilebilir teknoloji sensörleri omurga, ayak bilekleri, diz ve ayak tabanından oluşan parçalarda her türlü detayıyla insan hareketlerini takip edebilmek mümkün. Barselona‘daki Dünya Mobil Kongresi‘nde ise sensörlerin futbol müsabakalarına uyarlanışı ele alınarak tanıtıldı.

Bunu da Oku: Akıllı Tayt ile Kendi Spor Hocanız Olun

Futbolda sahada okan futbolcuların kullanması halinde antrenörlerin veya kulüp yetkililerinin sporcuların en detaylı verilerine ulaşmasını sağlayacak teknoloji Bluetooth ile akıllı telefonlara ulaştırılabiliyor. Farklı farklı kişilerin giydiği tüm verilerin de tek bir telefonda derlenebildiği uygulama şimdiden büyük ses getirmiş durumda.

LTE özellikli Snapdragon Wear 2100 model işlemci ile çalışan giyilebilir bu ürünlerde Qualcomm firması spor giysileri üreticisi AIQ ile anlaştı. Ürünleri giyilebilir hale getiren AIQ firmasının işbirliğinin ürünün gelişimi için büyük katkıları olduğu belirtiliyor.

Sporcuların yaptıkları spor esnasındaki kalp atışından koştukları mesafeye kadar bir çok detayın incelenebildiği ortamda 5 farklı ürünün insan vücuduna takılarak kontrol edilebilmesi çığır açabilecek bir teknolojin habercisi olarak bizlere ulaşıyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.