BMW Motorrad Akıllı Kaskını Tanıttı!

Alman otomobil devi BMW’nin motosiklet bölümü BMW Motorrad, motosiklet sürücüleri için geliştirdiği akıllı kaskını CES 2016’da tanıttı.

CES 2016‘da artık sona gelindi ve birçok firma giyilebilir ürünlerini görücüye çıkardı. Otomobil devi BMW’de motosiklet bölümü BMW Motorrad ile CES 2016‘daydı ve firma motosiklet sürücüleri için geliştirdiği, içerisinde artırılmış gerçeklik teknolojisini yer aldığı akıllı kaskını tanıttı.

CES 2016 : Daqri Akıllı Baret CES 2016’da Tanıtıldı!

BMW‘nin geliştirdiği bu akıllı kaskın anahtar kelimesi güvenlik. Peki bu akıllı kask sürücünün güvenliğini nasıl sağlıyor? Kask ön ve arka tarafında bulunan sensörler ve kameralar sayesinde trafikte ne olup bittiğini canlı bir şekilde takip edebiliyor. Takip edilen bu bilgiler ise sürücüye kaskın üzerinde bulunan ekran sayesinde artırılmış gerçeklik teknolojisi ile aktarılıyor. Yani sürücü normal seyir halindeyken kaskın ekranı üzerinde beliren bazı bilgi, işaret ve uyarıları gözünü yoldan ayırmadan görebiliyor.bmw motorrad 2

Örneğin kaskın bu ekranı üzerinden motosikletin hızı, yakıtı, vitesi ve diğer bilgilerini görebilen sürücü aynı zamanda trafikte olan bir yol yapımını da uyarı işareti ile görebiliyor. BMW‘nin kaskı sadece kendi sürücüsünü düşünmüyor ve V2v(vehicle-to-vehicle) teknolojisi sayesinde hem elde ettiği bilgileri diğer sürücüler ile paylaşıyor hem de diğer sürücülerden bilgiler alabiliyor.

BMW‘nin geliştirmiş olduğu bu akıllı kask henüz konsept aşamasında ve BMW’nin verdiği bilgilere göre bu ürünün kullanılmaya başlanması için yaklaşık 2 yıllık bir zamana ihtiyaç var.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz
  1. 2016 Yılında Giyilebilir Teknoloji'de Neler Oldu? | Wearlogy 4 Ocak, 2017 at 14:26 Cevapla

    […] Etkinlik akıllı saatlerden devam ederken popüler spor markası New Balance’da bu furyaya katıldı ve akıllı saat geliştirdiğini duyurdu. HTC sanal gerçeklik gözlüğünün yanında Under Armour ile birlikte hazırladığı giyilebilir teknoloji kiti HealthBox’ı yine CES 2016’da gösterdi. Fossil Q modeli akıllı saatler ile birlikte Misfit yeni aktivite takipçisi Ray’i tanıttı. Ocak ayının bombaları ise Daqri’nin geliştirmiş olduğu akıllı baret ve BMW‘nin geliştirmiş olduğu Motorrad isimli akıllı kask oldu. […]

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.