Daqri Akıllı Baret Resmi Olarak CES 2016’da Tanıtıldı!

Endüstri alanına yönelik bir ürün olan Daqri akıllı baret resmi olarak CES 2016 fuarında tanıtıldı. Akıllı baret iş güvenliği konusunda artırılmış gerçekliği de kullanıyor. 

İlk olarak 2014 yılının Eylül ayında karşımıza çıkan akıllı baret Daqri 2015 yılını sessiz geçirmiş olsa da 2016 yılını hızlı bir başlangıç yaptı. CES 2016 fuarında akıllı bareti için bir tanıtım yapan firma ürünün yeni özelliklerini ve neler yapabileceklerini gösterdi.

Bunu da Oku : Artık Baretlerde Akıllanıyor!

Daqri akıllı baret üzerinde bulunan termal sensörler ve Intel Real Sense kamera sayesinde kullanıcısı için artırılmış gerçeklik teknolojisi sunuyor olacak. Daha önceden bildiğimiz ekranı ve bu artırılmış gerçeklik özelliği sayesinde işçiler çalıştıkları ortamlara göre sorunlara daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi daha güvenli bir biçimde görebilecek ve halledebilecek. Örneğin bir işçi sıkıntı olan bir boruyu değiştirmeden önce borunun içinde ne olduğunu termal sensörler sayesinde algılayıp artırılmış gerçeklik sayesinde de boru değişimini önceden simüle edebilecek.

Daqri akıllı baret bunların dışında yine üzerinde bulunan sensörler sayesinde 360 derecelik kontrol ve video kaydı yapabilecek. Bu kayıt sayesinde de işçiler etrafında olan güvensiz durumları ya da gidip gidemeyeceği bölgeleri kolayca görebilecek.

CES 2016 : Oculus Rift Çıkış Tarihi ve Fiyatı Açıklandı!

Daqri için yapılan donanım açıklamasında ise ürünün Intel’in 6. jenerasyon M7 işlemcisini kullandığı belirtildi. Firma tanıtımda bu işlemci sayesinde akıllı baretin piyasadaki en iyi artırılmış gerçeklik ürünü olduğunu da iddia etti. Geriye dönüp baktığımızda ise Daqri için yapılan 2014 açıklamasında ürünün Snapdragon işlemci kullandığını görüyoruz. Belliki Snapdragon işlemci ürünün yapabileckeleri için yetersiz kalmış.

Genel olarak baktığımızda Microsoft HoloLens‘in rakibi olarak görülen Daqri akıllı baret Mart sonu Nisan başı gibi piyasada olacak. Bakalım ilk demo ne zaman gelecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.