Artırılmış Gerçeklik Kaskı Skully Battı!

Motosiklet sürücüleri için artırılmış gerçeklik teknolojisi ile akıllı kask geliştiren Skully firması maddi destek bulamadığı için iflas etti. 

Dünyanın en akıllı motosiklet kaskı sloganı ile yola çıkan Skully firması artırılmış gerçeklik teknolojisi ile geliştirdiği akıllı kaskı Skuly AR-1 için geçtiğimiz sene Indiegogo üzerinden 2.5 milyon dolara yakın bir fon toplamış ve ürün satışa çıkmıştı. Firmanın geçtiğimiz günlerde müşterilere yolladığı bir e-posta ise bu fonun tükendiğini ve şirketin battığını ortaya çıkardı.

Bunu da Oku : BMW Motorrad Akıllı Kaskını Tanıttı!

Daha önce gelen haberler firmanın Indiegogo fonlamasının ardından herhangi bir yatırım ve nakit kaynağı bulamadığı yönündeydi. Kısa bir süre bu şekilde idare ettiği belirtilen Skully‘nin elinde bulunan nakiti tamamen bitirdikten sonra Çinli birkaç firmaya satış ve ortaklık teklif ettiği ancak herhangi bir çıkar yol bulamadığı da basına yansımıştı. Hal böyle olunca akıllı kask girişimi Skully için iflas kaçınılmaz oldu.

Geçtiğimiz hafta müşterilere yollanan bir e-posta ile durum anlatılırken firmanın iflas ettiği ve bu yüzden dolayı gelen siparişlerin gönderilemeyeceği ve para iadelerinin de yapılamayacağı belirtildi. Bu müşterilerin paralarını geri alabilmeleri için mahkeme yolunu kullanmasını isteyen Skully firması tüm müşterilerinden, çalışanlarından ve iş ortaklarından da özür diledi.

Motosiklet sürücüleri için kör nokta uyarısı, GPS tabanlı hız, mesafe ve varış noktası gibi bilgiler sunma, head-up display ile görüntülü bildirimler gösterebilme gibi özellikler sunan Skully AR-1 akıllı kask 1399 dolarlık bir etikete sahipti.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.