Esneyebilen Sensörler Devrim Yapacak

Tıp insanlarını ve teknoloji uzmanlarını bir araya getiren çalışmada vücuttan çıkan terin hem kimyasal hem de fiziksel analizini yapacak bir ter sensörü geliştirildi.

Spor takip cihazlarına entegre edilmesi beklenen bir buluş, meraklılarını heyecanlandırdı. Berkeley‘deki araştırmacılar, esneyebilen ter sensörleri sayesinde vücut ısınıza bağlı olarak bedeninizin ne kadar terleyeceğini, sizin tanıdıktan sonra bilgilendirebilecek.

Şu anda bir kol bandı ya da bir kafa bandı şeklinde prototipleri hazırlanan esnek ter bantları sayesinde cildinizin sıcaklığını, cildinizdeki elektrolitleri ve metabolitleri ölçümleyebilmeniz mümkün olacak. Örneğin spor yaparken vücudunuzdan çıkacak olan terde kimyasal bir dengesizlik ya da yanlış giden herhangi bişeyi önceden öğrenebilme şansına sahip olacağız.

Bunu da Oku: Akıllı Tayt ile Kendi Spor Hocanız Olun

Yapılan spor kadar önemi olan vücdun ter atması konusunda böylelikle hem bilimsel veriler elde edilebilecek hem de vücudunuzdan atacağınız ter miktarına bağlı olarak hareketlerinizi veya sağlığınızı kontrol altında tutabileceksiniz.

Prototipleri üretilen bu ter bantlarının önümüzdeki günlerde daha detaylı tanıtımının yapılacağını hatırlatırken ortaya çıkan ilk tasarımların hantal göründüğü belirtiliyor. Beklenti ise ter sensörlerinin daha kullanışlı boyutlara getirilerek kamuoyuna sunulması yönünde.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.