Apple Watch Uygulamaları iPhone’suz Çalışacak!

Apple geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile Apple Watch uygulamalarının iPhone’lara gerek kalmadan çalışacağını duyurdu. 1 Haziran ise geliştiriciler için son tarih.

Apple, akıllı saati Apple Watch’u ilk duyurduğunda geliştiricilerin ürüne ısınması ve saat uygulamalarının artmasını istemesinden dolayı iPhone uygulamalarından kolayca Apple Watch uygulaması elde edilmesini sağlayan watchOS SDK‘yı yayınlamıştı.

Bunu da Oku : Kurucusundan Apple Watch’a Ağır Eleştiri!

Bu şekilde geliştirilen Apple Watch uygulamaları iPhone uygulamalarına bağımlı oldukları için kullanıcılar sürekli iPhone’ları üzerinden işlem yapmak durumunda kalıyordu. Bu durumu normale döndürmek ve Apple Watch uygulama ekosistemini tek başına getirmek için watchOS 2 işletim sistemi ile birlikte native uygulamaları ve yeni bir watchOS SDK duyurmuştu.

Şimdi ise Apple yayınladığı bir açıklama ile bundan böyle ilk geliştirilen yani iPhone uygulamalarına bağımlı olan Apple Watch uygulamalarının desteğinin kesileceğini ve sadece native uygulamaların kabul edileceğini duyurdu. Bu durum için geliştiricilere 1 Haziran‘a kadar süre veren Apple geliştiricilerin uygulamalarını güncellemelerini istedi.

Verilen süreye kadar geliştiriciler uygulamalarını Apple’ın istediği şekilde güncellemezler ise uygulamalar bir daha güncellenmemek ve yenilenmemek sureti ile mağazada kalacak. 1 Haziran‘dan sonra ise Apple Watch uygulamaları kullanım ve işleyişte iPhone’ların kullanılmasını gerektirmeyecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.