Facebook, Mobil Sanal Gerçeklik Uygulaması Geliştiriyor

WSJ’nin ortaya çıkardığı habere göre popüler sosyal ağ Facebook, sanal gerçeklik için 360 derecelik videoların desteklendiği bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor. 

Sosyal ağ olmaktan çıkıp teknoloji geliştiren bir firma olma yolunda ilerleyen Facebook bunu 2014 yılında sanal gerçeklik gözlüğü Oculus‘u alması ile göstermişti. Yaklaşık 1 buçuk senedir sanal gerçeklik üzerinde çalışan Facebook, henüz piyasaya bir ürün sunmadı ve en erken tarih ise 2016 yılı olarak belirlendi.

Son gelen haberlere göre ise Facebook’un, sanal gerçeklik için sadece Oculus üzerinde çalışmadığı da ortaya çıktı. Belki de Oculus Rift‘in bu kadar gecikmesinin sebebi olarak gösterilecek bu sanal gerçeklik çalışması ise 360 derecelik videoları destekleyen mobil bir uygulama. WSJ’nin haberine göre bu uygulamadan sadece 360 derecelik videoları izlemek mümkün ve görüntü açısı telefonların hareket ettirilmesi ile değişecek.

Bunu da Oku : Sosyal Medya’nın Geleceği Sanal Gerçeklik mi?

Facebook’un mobil sanal gerçeklik uygulaması hakkında bu bilgilerden başka bilgi henüz bulunmuyor ancak Facebook’un patronu Mark Zuckerberg daha önce yaptığı açıklamalarda sanal gerçeklik cihazlarının mobil cihazlardan sonra en etkili bilgisayar teknolojisi olacağını söylemiş hatta Facebook‘ta dahil olmak üzere sosyal ağların geleceğinin sanal gerçeklikte olduğunu belirtmişti. Geliştirilen mobil uygulamanın da Zuckerberg’in bu fikrinin bir parçası olduğu apaçık ortada duruyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.