Facebook, 360 Derece Videoları Gear VR ve iOS’a Getirdi!

360 derece videoları daha önce Android’ getiren Facebook şimdi de Samsung’un sanal gerçeklik başlığı Gear VR’a ve iOS platformuna getirdiğini duyurdu.

Geçtiğimiz Eylül ayında 360 derecelik videolar için hem web ortamına hem de Android platformuna destek sunan popüler sosyal ağ Facebook, şimdi de aynı desteği iOS ve Samsung’un sanal gerçeklik başlığı Gear VR için getirdiğini duyurdu.

Bundan böyle mobil cihazlarda sadece Android kullanıcıları değil iOS kullanıcıları da Facebook üzerinden 360 derecelik video içeriklere ulaşabilecek. Bununla birlikte Gear VR kullanıcıları da bu 360 derece videolar ile Facebook için ilk sanal gerçeklik deneyimini yaşayacak.

Gear VR desteği ile birlikte kendi sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift için de bir temel oluşturacak olan Facebook, kullanıcılar için düşük maliyetli 360 derece içerik üretebilecekleri bir kamera sistemi ve bu sistemleri üreten girişimler ile yakından irtibat halinde. Sanal gerçekliğin ve 360 derece video içerik üretiminin maliyetini son kullanıcıya göre ayarlamak isteyen Facebook‘un yakın gelecekteki içerik öngörüsünün zaten bu yönde olduğu biliniyor.

Bunu da Oku : Sosyal Medya’nın Geleceği Sanal Gerçeklikte!

Halihazırda Sayfalar için video yükleme sisteminde de daha önce bir değişiklik yapan Facebook, burada kullanıcılara başlangıç yeri, başlangıç konumu ve yatay-dikey gibi seçeneklerle yüklenen 360 derecelik videolarda düzenleme yapma imkanı da sunuyor. 360 derece video içeriğini kullanan kurumsal markalar arasında ise şuan BuzzFeed, ABC News, GoPro ve Nickelodeon gibi isimler yer alıyor. Ayrıca Facebook 360 derece videoların oluşturulması, kullanılması ve yayınlanmasını içeren bir de destek sayfası açtı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.