Facebook Social VR’ın İlk Demosu Gösterildi

Mark Zuckerberg, sanal gerçekliğin sosyal hali olan Facebook Social VR’ın ilk demosunu Oculus Connect etkinliğinde gösterdi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Oculus Connect etkinliğinde yeni ve bağımsız çalışabilen bir Oculus sanal gerçeklik gözlüğü duyurmuş ve oldukça ilk çekmişti. Zuckerberg yine aynı etkinlikte daha önce adı duyulan ancak henüz görülmeyen Facebook Social VR‘ın da ilk demosunu gösterdi.

Bunu da Oku : Oculus’dan Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Zuckerberg’ün daha önceki sanal gerçeklik açıklamalarından sanal gerçeklik dünyasının internet ve sosyal ağlar içerisindeki en yeni platform olacağını ve Facebook’un sürekli bu konu üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu anlamda daha önce adı duyulan ancak kendisi görünmeyen Facebook Social VR hem Zuckerberg’ün hem de Facebook’un teknoloji dünyasındaki en yeni ve teknoloji dünyasını arkasından sürükleyecek hamlesi olacak. Yukarıda bulunan Facebook Social VR demo videosunu izlerseniz ne demek istediğimizi çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Facebook Social VR demosundan da kısaca bahsetmek gerekirse Zuckerberg, Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü ile Facebook’ta çalışan iki iş arkadaşına bağlandı. Kullanıcılar bu bağlantıya avatarları ile bağlansa da katılımcıların yapmış olduğu her hareket hem Oculus Rift sensörleri ile hem de Oculus Touch yardımı ile karşı tarafa başarıyla aktarıldı. Burada Zuckerberg katılımcılar ile birlikte farklı mekanlara geçti, satranç ve iskambil gibi oyunlar oynadı, çeşitli sohbetler yaptı ve selfie çekmeyi de unutmadı.

Şuan için son kullanıcıdan epey uzak olan Facebook Social VR‘ın yakın zamanda daha güzel ve güçlü bir yapı ile tekrar karşımıza çıkacağı kesin. Bizlerin bu teknolojiyi ne zaman kullanacağı ve ne zaman sanal gerçeklik gözlükleri üzerinden Facebook’a bağlacağı ise biraz daha uzak gibi görünüyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.