Artık Sanal Alemde Olan Gerçek Hayatta Hissedilebiliyor

Japon geliştiriciler sanal gerçeklik konusunu bir adım öteye taşıyarak gözle görülmeyen ve fiziken sahip olunmayan özellikleri hissettirmeye başladı.

Geliştirilen bir bardağa sanal dünyada koyulan bir suyun gerçek dünyada birebir hissedilmesi durumu sağlandı.

ALPS isimli Japon firmanın geliştirdiği bardak, sanal gerçeklikte olan olayları gerçek dünyada hissetmemizi sağlayacak bir buluşa imza attı. Sanal dünyada söz konusu bardağa konan suyun ağırlığı, dökülme hızı, çalkalandığında içindeki su miktarının azalma hissi verilen buluş önemli bir değer yarattı.

Sanal gerçeklik ortamında yapılan eylemin gerçek dünyada aslında var olmadan hissedilmesi gelecekte bir çok projeye ışık tutabilecek bir gelişme olarak nitelendirildi. Ayrıca sanal gerçeklik ortamında bardağa konan nesnenin sıcaklığının da hissedilebilmesi ürünün bir başka yeteneği olarak dikkat çekiyor.

Bunu da Oku: Fotoğraf Uzmanı Kodak’tan Sanal Gerçeklik Kamerası

Şuan için bu gelişme bu bardağın satış rekorları kırması için yeterli değil ancak buluşun yol açacağı gelişmeler anlamında büyük önem taşıyor. Özellikle simulasyonlar anlamında devrim niteliği taşıyabilecek gelişme ortaya çıktığı andan itibaren büyük bir dikkatle takip edilmeye başlandı.

tea2016-10-0416-47-05hifile1400

Sanal gerçekliğin şu an için 360 derece görüntüler izleme, oyunlar oynama veya hobi materyalleri içermesi bazı çevreleri yanıltabilir. Sanal gerçeklik teknolojisinin bunun gibi geliştirmeler sayesinde ne gibi ufuk açan gelişmelere gebe olduğu da bu tip çalışmalar sayesinde insanlığa sunulmaya devam ediyor.

Sanal gerçeklik ve geleceğin teknolojisi olarak görülen giyilebilir teknoloji ürünü her konudaki olaylara olan takibimizi sürdürüp sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.