Falcon 9 ile Birlikte HoloLens de Patladı!

NASA’nın SpaceX roketi Falcon 9 ile birlikte Sidekick projesi adı altında uzay çalışmalarında kullanılması için uzaya gönderdiği HoloLens başlıkları da Falcon 9’un patlaması ile birlikte yok oldu. 

Elon Musk‘ın önderliğinde ortaya çıkan uzaya yolcu taşıma şirketi SpaceX, belike de çağın en ilginç ve yaratıcı fikirlerinden biri. Ancak henüz çalışmaya başlamış değil. Bunun sebebi ise gerçekleştirilen deneme ve testlerin henüz istenilen aşamaya gelmemiş olması. Bunların en sonuncusu ise dün yola çıkan Falcon 9 roketinin, yeryüzünden ayrıldıktan yaklaşık 2 buçuk dakika sonra patlamış olması.

SpaceX‘in bundan sonraki çalışmaları nasıl olur ne gibi işlemler yapılacak henüz belli değil ancak dün yapılan fırlatmada patlayan tek şey de Falcon 9 değildi. Microsoft‘un artırılmış gerçeklik başlığı HoloLens‘de Sidekick isimli bir proje için bu roketteydi ve patlama ile birlikte HoloLens‘ler ve projede patladı.

HoloLens‘lerin Falcon 9’da bulunmasının sebebi ise Microsoft’un NASA ile birlikte uzay araştırmaları için Sidekick isimli bir projede buluşması. Bu projenin amacı ise uzay araştırmalarında astronotların yer yüzü ile irtibatta olmasını sağlamak ve yapılan çalışmalarda holografik görüntüler ile daha kolay ve verimli sonuçlar elde etmek. Ancak işler istenildiği gibi gitmedi ve Falcon 9‘un patlaması bu projeyi de patlatmış oldu.

Eğer HoloLens‘ler uzaya çıkarılmış olsaydı astronotlar bu başlıklarla birlikte 2 yeni kullanıma kavuşacaktı. Bunlardan ilki Uzak Uzman Modu sayesinde astronotlar uzaydayken diğer ekip üyeleri de bu başlıktan görüntüleri görebilecek ve olay yerindeki astronata yardım edebilecekti. Diğer kullanım olan Prosedür Modu ise HoloLens’in kendi kullanımı olan holografik görüntüleri uzayda kullandırmaya yarayacaktı.

Patlamanın ardından bir tweet ile durumu değerlendiren Microsoft CEO’su Satya Nadella NASA’ya, uzayın zor olduğunu ancak Microsoft olarak NASA‘nın yanında olduklarını ve tekrar denemeye hazır olduklarını belirtti.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.