AR ve VR İç İçe Geçiyor! Gelecek İşte Böyle Olacak

Hololens’in hayatı ilerde nasıl değiştireceğine ilişkin görüntüler yayınlanmaya devam ediyor. Gelinen nokta kıskanılmayacak gibi değil…

Sanal gerçeklik bir yana, önümüzdeki senelere damga vurması beklenen teknolojilerden birisi de Artırılmış gerçeklik olacak. Bu konuda neredeyse tek olan Microsoft Hololens’in yenilikleri ve gelecekte olabilecek insan yaşamına ilişkin görüntüleri internette büyük ilgi çekti.

Yapılan açıklamalardan ziyade yayınlanan videoda, Hololenslerin dünyası kıskanılmayacak gibi görünmüyor. Haberimizde de yukarıda izleyeceğiniz gibi boş bir mekanda tasarımını gerçekleştiren birinin yanında olmayan arkadaşlarından yardım alması gösteriliyor. HTC Vive’ın da rol aldığı görüntülerde sanal gerçekliğin de artırılmış gerçeklikle nasıl iyi geçineceklerini de bir kez daha görmüş oldu.

Öte yandan yapılan açıklamalarda Windows Holographic platformunun üçüncü geliştiricilere de açtığını duyurdu. Buna göre, diğer geliştiriciler de Hololens API’sini kullanarak kendi geliştirmelerini kolaylıkla yapabilecek. Ayrıca sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin içi içe geçtiği denemelere ise “Mixed reality” (karışık gerçeklik) adı verildiği de gelen haberler arasında.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.