Google Glass Hem Yüzünüzü Hem Duygularınızı Tanıyacak

Google Glass için geliştirilen Shore isimli bir uygulama, Glass’a yüz tanıma sistemini getiriyor. Uygulama sadece bununla kalmayıp yüz tanımasının yanında kişinin, yaşı, cinsiyeti ve duygusal ifadelerini de tanıyabiliyor.

Google Glass ilk duyurulduğu günden bu yana gizlilik ve güvenlik çerçevesi altında bir çok olumsuz eleştiriye maruz kalmıştı. Ancak bu eleştiriler cihazın gelişmesine engel olamadı ve Google Glass bugün güvenlik ve gizlilik ihlali yapıyor diyebileceğimiz bir çok uygulama ile birlikte kullanılabliyor.Almanya’lı bir şirket olan Fraunhofe IIS‘in Google Glass için geliştiridği Shore isimli bir uygulama ise bunun örneklerinden biri.

Shore, Glass üzerinde çalışan ve yüz tanıma teknolojisine sahip bir uygulama. Ancak uygulamanın yapabildikleri bununla da sınırlı değil. Shore, kişilerin yüzlerini tanıyor ve bunun yanında o kişilerin yaşı, cinsyeti ve ilginç bir şekilde duygusal ifadelerini de anlayabiliyor.

Geliştirici şirket Shore‘u geliştirirken 10 bin adet farklı yüzü tanıyarak bir veritabanı oluşturmuş. Bu sayede hem yüz tanımanın hem de duygu tanımanın daha net bilgiler vermesi sağlanmış. Şirketin verdiği bilgiler doğrultusunda Shore teknolojili bir uygulamanın kullanıcıya sunulup sunulmayacağı hakkında net bir bilgi edinelemese de Shore kısa sürede bir çok kesimden tepki toplayacaktır.

Shore’u analatan videouyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.