Google Glass Mesajlaşmada Telefon Kadar Tehlikeli

Central Florida Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmalara göre araba kullanan kişilerin Google Glass kullanarak mesaj göndermesi akıllı telefonlar ile gönderilenler kadar tehlikeli. 

Google Glass teknolojide devrim yarattı denilebilir ancak bir teknolojiye de en çok bu kadar karşı çıkıldı demek yanlış olmaz. Çünkü Google Glass her geçen gün farklı bir olumsuz tepki ile karşılaşıyor bu da tabiki kullanım için Glass‘ın aleyhine. Buna örnek olarak gelen son haber ise Central Florida Üniversitesi‘nin yapmış olduğu bir çalışma.

Üniversitenin yapmış olduğu çalışma araba kullanırken Google Glass ile mesajlaşmanın telefon ile mesajlaşma kadar tehlikeli olduğunu ortaya koydu. 20’li yaşlarda 40 kişi ile bu çalışmayı yapan üniversite ekibi bu kişileri bir sürüş simülatörü içine oturtarak Glass‘ın ses özelliğini kullanarak bir matematik problemi yazmalarını istedi. Sonuç ise araba kullanırken Google Glass kullanarak mesaj yazan kişilerin telefon ile yazanlar kadar tehlikede olduğu gerçeğini çıkardı.

Ses ile mesajlaşmanın klavye kullanılarak mesajlaşma kadar tehlikeli olduğunu gösteren bu çalışmadan çıkan diğer bir sonuç ise Google Glass’lı kullanıcıların kaza anında daha dikkatli olmaları. Çalışmayı yapan ekibe göre Glass ile mesajlaşan kişilerin telefonla mesajlaşan kişilere göre kazalardan kurtulma oranı daha yüksek.

Bir matematik problemi ile test edilen bu çalışma belki de normal kullanımda bu kadar tehlikeli bir sonuç çıkarmayacaktır. Öyle bir test ortaya çıkana kadar yine de bu bilgilerin Glass’ın arkasından atılması için yeterli olacaktır.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz
  1. Google Glass mesajlaşmada telefon kadar tehlikeli | Bilgi Çağı 1 Nisan, 2015 at 17:20 Cevapla

    […] bu bilgilerin Glass’ın arkasından atılması için yeterli olacaktır.   Kaynak: Wearlogy   Categories: HABER view more […]

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.