Google, HTC, Sony, Oculus ve Acer Sanal Gerçeklik için Birleşiyor

Teknoloji devleri Google, Sony, Samsung, Oculus, HTC ve Acer sanal gerçeklik alanında bir standart oluşturmak ve sanal gerçekliğin potansiyelini ortaya çıkarmak adına birleşiyor. 

Sanal gerçeklik teknolojisinin duyulduğu ilk günden beri piyasaya her geçen gün yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü sunuluyor. Pazarda HTC, Google ve Samsung gibi dev firmalarla birlikte adı ilk defa duyulan ve herhangi bir beklentisi bulunmayan firmalarda sanal gerçeklik gözlüğü pazarında yer alıyor. Dev firmalar ise bu durumu bir dur diyecek.

Bunu da Oku : VLC Player’a 360 Derece Video Özelliği Eklendi

Google, HTC, Oculus, Samsung, Sony ve Acer güçlerini birleştirerek sanal gerçeklik alanında Global Virtual Reality Association isimli bir topluluk oluşturduklarını ve bu topluluk ile hem sanal gerçeklik teknolojisinde hem sanal gerçeklik gözlüklerinde belirli bir standart belirleyeceklerini ve bu alandaki potansiyeli ortaya çıkaracaklarını duyurdu.

Bu topluluk her geçen gün ortaya çıkan sanal gerçeklik gözlüklerinin belirli bir standart ile önüne geçerek daha kaliteli ve daha kullanışlı ürünlerin piyasaya sürülmesini sağlayacak. Bununla birlikte ekosistemi güçlendirebilmek adına tüm sanal gerçeklik gözlüklerinin birbiri ile iletişimde olması ve uygulamaların hepsinde çalışabilmesi üzerinde çalışılacak. Örneğin şu an Oculus Store üzerinden HTC Vive‘a bir oyun ya da içerik indirmek mümkün değil ancak ilerleyen zamanlarda bu gerçek olacak.

Bu markalara Global Virtual Reality Association topluluğu altında geliştirici özelliklerini de birirlerine sunacak ve bu alanda çalışma yapmak isteyen kişi ve kurumlara oluşturulacak bir fon ile destek de sağlanacak. İlerleyen günlerde daha da detaylanacak olan grubun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.