Intel, Mankenlerin Stres Seviyesini Ölçecek

Intel, giyilebilir ürünler için geliştirdiği Curie sistemini bu kez Paris Moda Haftası’nda mankenlerin stres seviyesin ölçmek için kullanacak.

Teknoloji devi Intel’in geçtiğimiz sene CES 2015 etkinliğinde giyilebilir teknoloji ürünleri için görücüye çıkardığı Curie sistemi çeşitli ürünlerle karşımıza çıkmıştı. Intel cephesinden Curie sisteminin kullanıldığı en son örnek ise Paris Moda Haftası‘nda podyumda olacak.

Bunu da Oku : Giyilebilir Teknolojiler için Devrim Intel Curie

Intel, Kıbrıslı modacı Hüseyin Çağlayan ile yaptığı bir işbirliği sonucu Hüseyin Çağlayan’ın tasarladığı ve içerisinde Curie sisteminin bulunduğu akıllı gözlük ve akıllı kemerler podyuma çıkacak olan mankenlere giydirilecek. Geliştirilen bu ürünler sayesinde mankenlerin gerçek zamanlı stres takibi yapılabilecek ve anlık olarak hem izleyenlere hem de mankenlere canlı olarak stres seviyeleri gösterilecek.

Intel, Çağlayan‘ın tasarladığı ürünlerle stres takibini akıllı gözlüğün üzerinde bulunan EEG elektrotları, nabız sensörü ve mikrofon sayesinde yapacak. Bu donanımlarla birlikte akıllı gözlük mankenlerin verilerini toplayacak ve akıllı gözlük üzerinde bulunan Curie gelen verileri işleyecek. İşlenen veriler buradan geliştirilen akıllı kemere yollanacak ve akıllı kemer üzerinden bulunan Curie’de verileri görselleştirip yine kemer üzerinde bulunan projektöre sayesinde duvara yansıtılacak. Bu sayede anlık olarak hem izleyenler hem de mankenler stres seviyelerini görebilecek.

Intel’in Curie‘ye olan güveni tam ve yapılacak bu organizasyonda da alnının akıyla çıkacağından şüphesi yok. Ancak etkinlikte neler olup biteceğini Curie‘nin giyilebilir ürünler ile anlık olarak nasıl çalışacağını yakında göreceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.