Oculus El Takip Uzmanı Nimble VR’ı Satın Aldı!

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus, sanal gerçekliğin içine elleri de dahil etmek için el takip uzmanı Nimble VR’ı satın aldı. İşte, satın almanın detayları.

Gözleri ve kulakları işin içine katan sanal gerçeklik teknolojisi ortaya çıktıktan sonra bir eksiklik fark edildi. Bu eksiklik ise sanal gerçeklik gözlüğü takan kişinin ellerini kullanamıyor olmasıydı. Sanal gerçeklik gözlüğü geliştirenlerden Oculus da bunu farketmiş olacak ki bir KickStarter projesi olan el takip uzmanı Nimble VR‘ı satın aldı.

Leap Motion benzeri bir ürün olan Nimble VR bilgisayarlar yerine direk olarak sanal gerçeklik gözlüklerini hedef almış bir ürün. Üzerinde bulundurduğu IR lazer kamera sayesinde 110 derecelik bir açıyı tarayarak kullanıcısının el hareketlerini algılayabiliyor. Bu açı ise kullanıcıya 70 cm ve 150 cm arasında bir  el kullanım alanı sunuyor. Tüm bu özellikleri ile ürünü Oculus Rift‘in üzerine yerleştiren Oculus da bundan böyle kullanıcılarının sanal gerçeklik oyunlarında ve uygulamalarında ellerini de kullanmalarını sağlamış olacak.

KickStarter projesine 62.500 dolar hedef ile başlayan Nimble VR 135.500 dolar toplamayı başarmıştı. İlk ürünleri haziran 2015’te göndereceğini belirten Nimble VR, Oculus‘a satıldıktan sonra KickStarter projesi iptal edildi ve ürün gönderimi yapılmayacak. Bu anlamda ürünün çıkış tarihi ve kullanım yeri de değişmiş oldu. Bakalım Oculus satın almanın ardından Nimble VR‘lı ürünleri ne zaman piyasaya sürecek ve sanal gerçeklik pazarında nasıl gelişmeler olacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz
  1. mustafa 16 Aralık, 2014 at 20:48 Cevapla

    Leap motion’a benzer bir ürün ancak hedef aldığı kitle itibari ile daha farklı biri ürün. Kısa zamanda sanal gerçeklik adına daha farklı ürünler görürüz inşallah.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.